گزارش روزانه بورس؛ سیگنال مثبت بانک مرکزی به بازارسرمایه هم زمان با اصلاح شاخص بورس

مدیرسا: بازار سرمایه امروز در واکنش به شایعات افزایش نرخ بهره با عرضه روبه رو شده که این مساله با واکنش بانک مرکزی مواجه گردید.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، در صورتیکه امروز شاخص کل با رشد بیش از ۸ هزار واحدی توانسته بود کانال یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد را فتح کند اما در ساعات پایانی معاملات با افزایش عرضه در سهم های بزرگ روبه رو شده و شاخص رشد را با اصلاح ۱۹۰۰ واحدی عوض کرده و به جایگاه یک میلیون و ۵۹۱ هزار واحد رسید.
مانند روز گذشته نمادهای خودرو و خساپا بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل از خود بر جای گذاشته و نمادهای کگل، نوری، فملی و فولاد بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند. نمادهای خودرو، خگستر، خساپا، شستا، شتران، خبهمن، وتجارت و شبندر نیز بیشترین تراکنش های بورس تهران را داشتند.
نکته مثبت معاملات امروز بازار سرمایه افزایش میزان معاملات خرد نسبت به روز گذشته بود، ارزش معاملات خرد به ۹، ۸۵۶ میلیارد تومان رسیده و ۱۶۶ نماد مثبت، ۹۸ نماد صف خرید بودند، ۳۳۰ نماد منفی و ۳۲ نماد نیز صف فروش بودند.
برآیند ورود و خروج پول هوشمند نیز تنها منفی ۶۱ میلیارد تومان بوده که نشان دهنده اقبال سهامدران بر حفظ پرتفو است.
سیگنال مثبت بانک مرکزی به بازار سرمایه
دیروز در رسانه ها خبری در خصوص افزایش خودسرانه نرخ بهره بانکی انتشار یافته که این خبر موجب افزایش عرضه ها در ساعات پایانی معاملات شد، اما بانک مرکزی امروز در بخشنامه ای بر شایعات برای افزایش بیشتر نرخ بهره به میزان ۲۵ درصد واکنش داد؛ «در این بخشنامه تاکید گردیده است، به رغم تأکیدات این بانک در خصوص لزوم رعایت نرخ سودهای بانکی، حسب بازرسی های انجام شده و همین طور گزارش های واصله، تعدادی از بانکها و مؤسسات اعتباری، همچنان با توسل به روش ها و شیوه های مختلف، از نرخ های سود مصوب این بانک تخطی می کنند. لازم به ذکر است که ادامه روند نقض ضوابط ابلاغی درباب نرخ های سود مورد اشاره بدون توجه به نتایج آن، ضمن افزایش بهای تمام شده پول در شبکه بانکی کشور، موجبات تضییع حقوق سایر ذینفعان و همین طور تهدید ثبات، سلامت و استواری مالی بانکها و مؤسسات اعتباری را فراهم می آورد.»

منبع: