سفرهای دریایی بوشهر-قطر به کجا رسید؟

مدیرسا: پس از آن که امکان سفرهای بوشهر-قطر برای جام جهانی فراهم نشد، حالا مسئولان سازمان بنادر و دریانوردی خبر می دهند که پایانه دریایی بوشهر با انجام تعمیرات اساسی، برای اسفندماه سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، از زمستان سال گذشته، موضوع مذاکره جهت راه اندازی خط کشتیرانی دوحه برای مسابقات جام جهانی عنوان شد، اما در فاصله کمتر از دو هفته مانده به بازی های جام جهانی، اعلام گردید که دولت قطر امکان پهلو گرفتن شناورهای ایرانی را ندارد و بنا بر این سفرهای دریایی ایران برای جام جهانی قطر لغو و به پس از جام جهانی موکول شده است.
در این جهت مهدی فرمهینی فراهانی -سرپرست اداره کل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی- درباره ی این که وضعیت سفر از بوشهر به قطر به کجا رسیده، به ایسنا توضیح داد: زیرساخت های ما آماده است اما کشتیرانی باید اعلام آمادگی کند که در این خط، شناورهایی را فراهم آورد که تا کنون هنوز اتفاق خاصی نیفتاده است.
پایانه مسافری بین المللی بندر بوشهر درحال تکمیل است
همین طور محمد شکیبی نسب -مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر- در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه پایانه مسافری بین المللی بندر بوشهر درحال تکمیل است، اظهار داشت: ما این پایانه را از شرکت والفجر گرفتیم تا بخش سالن پایانه مسافری را برای جام جهانی آماده بهره برداری نماییم، برای اینکه بیش از ۱۰ سال است که کارهای بین المللی در این پایانه انجام نشده و نیاز بود کارهای اساسی در این بخش صورت گیرد.
وی افزود: بدین سبب یک سری تعمیرات انجام شد و فاز اول آن، تا آبان ماه سال جاری قابل بهره برداری بود و حتی کشتی هم برای مسیر بوشهر به قطر آماده شد؛ اما دولت قطر نهایتاً به سبب کمبود هتل و پهلوگیری کشتی های کروز در بندر دوحه به عنوان محل اقامت مسافران، اعلام نمود که امکان تردد شناور به این بندر وجود ندارد.
مدیر بنادر و دریانوردی استان بوشهر اظهار داشت: پس از جام جهانی که امکان سفر از بوشهر به قطر فراهم نشد، امکاناتی که در این پایانه تدارک دیده بودیم را جمع آوری کردیم و سراغ تعمیرات اساسی پایانه مسافری رفتیم تا برای ترددهای بین المللی وجهه مناسبی داشته باشد. قراردادی که برای تعمیرات داریم، ۱۸ ماهه و تا اردیبهشت ۱۴۰۳ است، البته تا کنون ۳۱ درصد پیشرفت فیزیکی داشتیم و برنامه داریم این پایانه تا اسفند سال آینده به بهره برداری برسد.
شکیبی نسب با اعلان اینکه مذاکراتی برای حضور کشتی های بخش خصوصی انجام شده و وزارت میراث فرهنگی هم به عنوان متولی گردشگری اقدامات لازم را انجام شده است، اظهار داشت: مسیر سفرهای دریایی از این اسکه به کشورهای حوزه خلیج فارس است و می توانیم شناورهایی با عمق هفت متر و و طول ۱۴۵ متر را پذیرش کنیم؛ البته پیش بینی می نماییم که بیشترین مراودات را با قطر داشته باشیم.
وی درباره ی استقبال از خط دریایی بوشهر-قطر توضیح داد: قطری ها به لحاظ قومیتی که با مردم استان فارس و بوشهر دارند، راغب هستند از ظرفیت های گردشگری ایران بهره گیرند و در جلساتی که داشتیم، مطرح نمودند که حتی می خواهند با خودروی خودشان در ایران گردش کنند؛ همین طور قبل از این گمرک ورود خودرو های با ظرفیت بیش از ۲۵۰۰ سی سی را قبول نمی کرد، اما حالا برای ورود این خودرو ها هم مجوز گرفتند؛ بدین سبب حتما قطری های استقبال می کنند که با راه اندازی این خط دریایی، از استانهای ایران بازدید کنند.