از وعده اشتغال یک میلیونی تا تشکیل صندوق عدالت و پیشرفت

به گزارش مدیرسا، پیشبینی بودجه ۳۱ هزار میلیارد تومانی برای ایجاد اشتغال در استان ها، گلایه کاریابی ها از عدم دعوت بخش خصوصی در اصلاح آئین نامه مجازات اشتغال به حرفه کاریابی های فاقد پروانه، اعلام تحقق وعده یک میلیون شغل توسط وزیر کار، افتتاح ۱۲۰۰ طرح با اشتغالزایی ۴۵۰۰ نفر در دهه فجر و آمار خانه های مسکن مهر ساخته شده تعاونی ها از اهم اخبار حوزه کار و تعاون در هفته جاری بود.

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، این هفته رئیس جمهور برای دفاع از کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۲ در مجلس حضور یافت و در رابطه با وعده دولت برای ایجاد یک میلیون شغل، اظهار داشت: این وعده محقق شده ولی آنرا کافی نمی دانیم و باید تلاش بیشتری شود.

به گفته وی ۳۱ هزار میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال در نظر گرفته شده که سهم هر استان هزار میلیارد تومان است و درآمد مازاد استان در صندوق اشتغال استان قرار می گیرد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم این هفته در جریان بررسی لایحه بودجه در مجلس اعلام نمود که وعده داده شده در ارتباط با یک میلیون فرصت شغلی تحقق یافته و از یک میلیون فرصت شغلی در سال عبور کردیم.

مرتضوی ضمن اشاره به کاهش ۷ درصدی نرخ بیکاری در فصل پاییز نسبت به فصل بهار اظهار داشت که بر طبق این گزارش درصد اشتغال کامل افزایش و درصد اشتغال ناقص کاسته شده است.

اما رئیس کانون کاریابی های کشور در نشستی با خبرنگاران ضمن اشاره به پیشنهاد اصلاح آئین نامه مجازات اشتغال به حرفه کاریابی های فاقد پروانه کار از جانب وزارت کار اظهار داشت: وزارت کار به جای آنکه از ما در تدوین این پیش نویس مشورت بگیرد به صورت سلیقه ای آنرا تدوین کرده و به دولت فرستاده است. ما توانستیم در چند جلسه و با برخی ارتباطات حضور یابیم و نسبت به اصلاح آئین نامه آنطور که مدنظر صنف بود اقدام نماییم ولی متاسفانه در جلسه آخر بدون اطلاع ما پیش نویس را تهیه و به هیات دولت ارسال کرده اند در حالیکه اگر مقرر است این آئین نامه توسط ما به اجرا درآید و برای ما تعریف شده است باید نظر مشورتی ما در تدوین مفاد آن گرفته شود.

وی همینطور اظهار داشت که باوجود داشتن تفاهمنامه ۱۰ ساله با وزارت کار برای انجام برخی تصدی های واگذار شده از راه سامانه قبلی کاریابی ها، وزارت کار سامانه جدیدی به نام جست و جوی شغل رابدون پشتیبانی و برنامه ریزی دقیق راه اندازی کرده که باعث سردرگمی کاریابی ها شده است در حالیکه چهار سال از اجرای تفاهمنامه مشترک با وزارت کار باقی مانده است.

معاون امور تعاون وزیر کار هم در جلسه نظارت ستادی رئیس جمهور که در محل وزارت خانه برگزار شد، گزارشی از روند تکمیل واحدهای مسکن مهر توسط تعاونی ها ارائه کرد و اظهار داشت: از ۲ میلیون واحد مسکن مهری که در کشور راه اندازی شده ۸۰۰ هزار واحد توسط تعاونی ها تکمیل و تحویل شده و ۴۰ هزار واحد درحال تکمیل است.

به گفته وی ۹۵ درصد واحدهای مسکن مهر که توسط تعاونی های مسکن تحویل شده در مرحله اتمام ساخت است و طبق تفاهمنامه مشترک با وزارت راه و شهرسازی ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برای کارگران، مستمری بگیران و بیمه شدگان تأمین اجتماعی تا آخر سال ساخته و تحویل می شود.

افتتاح ۱۲۰۰ طرح با اشتغالزایی ۴۵۰۰ نفر خبر دیگری بود که مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید اعلام نمود در روزهای دهه مبارک فجر افتتاح می گردد.

وی همینطور از تغییر نام صندوق کارآفرینی امید به صندوق “پیشرفت و عدالت” از سال آینده اطلاع داد و اظهار داشت: در جریان اجرای نهضت احیا، ۳۵۷ طرح توسط صندوق کارآفرینی امید احیا و ۶۲۴ میلیارد تومان تسهیلات به آنها پرداخت شده که باعث ایجاد ۸۰۰۰ شغل و بازگشت ۲۷۰۰ میلیارد تومان سرمایه به بازار کار شده است.

معاون وزیر تعاون و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور هم از رشد ۴۰ درصدی عرضه آموزش های مهارتی در ۹ ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل اطلاع داد و اظهار داشت: زمان فاصله آزمون تا صدور گواهینامه مهارت از ۴۵ روز به ۷ روز کاری کاسته شده است.

منبع: