تحلیل روزانه بورس؛ احتمال نوسان زمانی در شاخص کل بورس

به گزارش مدیرسا، شاخص کل برای رشد احتیاج به استراحت دارد و این استراحت شاید از نوع فرسودگی زمانی باشد.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، بازار در آخرین روز متعادل تر از سه شنبه گام برداشت و نسبتاً روز آرامی را پشت سرگذاشت که البته این رفتار چند روزه را می تواند به دو نام در نظر گرفت، محدوده تصمیم گیری یا محدوده استراحت. حال مهم ترین سوال اینست که هرکدام از این نام ها را در نظر بگیریم آیا این محدوده ختم به صعود می شود یا نزول بیشتر؟
در این باره علی فراقی به مهر اظهار داشت: در جواب باید گفت اگر نمادهای بازار از این محدوده قیمتی بدون حجم معاملاتی خاصی بیرون بروند به احتمال بالاتر ادامه راه نزول را در پیش خواهیم گرفت و اگر همانند محدوده های استراحتی قبلی شاهد حجم قابل ملاحظه باشیم شاهد چرخش بازار خواهیم بود، فاکتوری که بارها تکرار شده است.
فراقی خاطرنشان کرد: اگر صرفا بخواهیم تابلوی نمادها را فقط تنها وسیله تصمیم گیری در نظر بگیریم یکی از بزرگترین اشتباهات است که بسیاری از افراد هم همین مسیر را برای تصمیمات خود اعمال می نمایند و نمی دانند که شیوه های بسیاری جهت فریب دادن از راه تابلوی نمادها وجود دارد و بهتر است یک پارامتر در کنار پارامترهای دیگر قرار بگیرد تا میزان خطای آن بشدت کاهش داشته باشد.
فراقی افزود: اگر بخواهیم باردیگر در ارتباط با صنعت خودرو و خصوصاً وضعیت معاملات آن صحبتی داشته باشیم اینست که عرضه شدن یا نشدن خودرو های دو خودروساز سایپا و ایران خودرو یک مساله است و بعد از آن حتی در صورت موفق بودن و ادامه دار بودن مسیر عرضه ابهام دست برد زدن به سود حاصل از این عرضه به میان آمده است که طبق گفته ۸۵ درصد این تفاوت است که عملاً سودی که نصیب شرکت ها مقرر است بشود به دست خود تولید کننده نخواهد رسید و شاهد یک دیوار در میان مسیر نیستیم و باید مسائل و موارد بسیاری را حل کرد تا چشم انداز این صنعت خصوصاً این دو شرکت بعد از چندسال زیان ادامه یافته تغییر نماید.
این کارشناس بازار سرمایه در انتها اظهار داشت: در انتها گفته ها هم باید به این مورد هرساله اشاره نمود که کم کم به روزهای معاملاتی آخر سال نزدیک می شویم و به صورت سنتی خیلی از کارگزاری ها و اعتبار دهندگان آغاز به تسویه اعتبارات خود در بازار می نمایند که همواره یک فشار عرضه نسبتاً قوی را به بازار تحمیل می نماید و در صورت ادامه دار بودن این شرایط پیچیده و وارد نشدن خریدار جدید امکان ماه پرعرضه ای را برای آخرین ماه سال رقم بزند. برای بازار یکشنبه معاملاتی در صورت نبود خبر یا ریسک خاصی انتظار می رود تعادل با اندکی شیب به سمت بالاتر چاشنی معاملات آن روز باشد.
به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، این روزها بازار می تواند با یک محرک قوی مانند حمایت بودجه ای به سمت بالا پرتاب شود، انتظار می رود پس از نوسان و اصلاح قیمتی که شاید تا محدوده یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد هم برسد بازار باردیگر مستعد رشد شود، البته احتمال دارد که اصلاح ریزشی به اصلاح زمانی تغییر فاز داده و بازار در اسفند یا فروردین ۱۴۰۰ یک رشد قوی را آغاز کند.

منبع: