روایت اقتصاد ایران در ۳۰ بهمن ماه پژو ۲۰۶ رفت و برگشت!

به گزارش مدیرسا، افزایش قیمت گوشت قرمز در ایام گذشته، به محلی برای بحث و چالش تبدیل گشته و در شرایطی که بعضی از رشد قیمت در این عرصه می گویند، دولت اطمینان داده که با عرضه گسترده گوشت با نرخ پایین، بازار را مدیریت خواهد نمود.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، با نزدیک شدن به هفته های پایانی سال، تأمین نیازهای اساسی مردم و حفظ نظم و کنترل قیمتها در عرصه های مختلف، یکی از دستورکارهایی است که از جانب دستگاههای مختلف دولتی اجرایی شده و احیانا در هفته های پیش رو هم شدت خواهد گرفت.
بدهای روز: گران فروشان
با وجود آنکه دستگاههای نظارتی اعلام نموده اند که با هرگونه افزایش قیمتی خارج از حقیقت های بازار مخالف هستند اما گاها در بازارهای مختلف، نشانه هایی از این تغییرات دیده می شود، موضوعی که دولت وعده داده از بازار گوشت گرفته تا لوازم خانگی آنرا پیگیری کند.
بعد از گمانه زنی هایی که در رابطه با افزایش قیمت گوشت قرمز صورت گرفته، حالا بناست با عرضه گسترده این محصول، بازار تحت کنترل قرار بگیرد. مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار از عرضه گوشت گرم گوسفند و گوساله با قیمت مصوب از فردا در میادین اطلاع داد.
از طرفی نظارت بر سایر بازارها هم شدت خواهد گرفت. معاون بازرسی و نظارت بر خدمات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، طی بخشنامه ای به سازمان های صمت استان ها، تشدید اقدامات نظارتی و بازرسی در حوزه خدمات در سرتاسر کشور را ابلاغ نمود.
در بازار لوازم خانگی هم همچنان مجوزی برای افزایش قیمت صادر نشده است. سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان طی اطلاعیه ای اعلام نمود که افزایش قیمت لوازم خانگی بعد از طی فرآیند قانونی مورد تایید است و هرگونه اعمال قیمت لوازم خانگی بدون طی فرایند قانونی مورد پذیرش نبوده و در صورت شکایت از واحد تولیدی در این خصوص فرآیند رسیدگی اعمال می شود.
رفت و برگشت روز: پژو ۲۰۶
چند روز بعد از آنکه اعلام گردید که ایران خودرو دیگر پژو ۲۰۶ تولید نخواهد کرد، حالا یکی از مسؤلان این شرکت، خبر انتشار یافته را به شکلی اصلاح کرده است. قائم مقام اجرایی مدیرعامل ایران خودرو ضمن تاکید بر این که توقف تولید محصولات خانواده پژو ۲۰۶ به معنای توقف کامل نیست اظهار داشت: این خانواده خودرویی بعد از تطبیق کیفی با استانداردهای جدید سازمان استاندارد به سبد محصولات ایران خودرو باز خواهد گشت.
در کنار آن، عرضه خودرو در بورس هم همچنان ادامه دارد. در جدید ترین خبر، بورس کالا شرایط خرید خودرو پژو ۲۰۷ دستی که مقرر است سه شنبه هفته جاری ارائه شود را ابلاغ نمود و بر این اساس مهلت ثبت سفارش ساعت ۱۶ فردا (دوشنبه) خواهد بود.
همینطور عرضه خودرو در بورس کالا باردیگر و بعد از پایان کش وقوس های فراوان بین شورای رقابت و شورایعالی بورس از هفته قبل شروع شد و بر این اساس رئیس سازمان بورس پیشبینی کرده است که خودرو های جدید تا آخر سال جاری در بورس کالا ارائه شود.
مجرمان روز: فروشندگان مسکن ملی
بعد از آن که برخی گمانه زنی ها از گرم شدن بازار خرید و فروش مسکن ملی حکایت می کردند، حالا دولت به این مورد واکنش نشان داده است. مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران اظهار داشت: به مشاوران املاکی که مبادرت به خرید و فروش غیرقانونی امتیاز طرح های اقدام ملی و نهضت ملی مسکن می کنند اخطار می دهیم که این اقدامی غیرقانونی و مجرمانه است.
در حوزه راه هم همچنان آمادگی ها برای سفرهای نوروزی تکمیل می شوند. پیش فروش بلیت های نوروزی اتوبوس ها برای ۲۴ اسفند تا ۱۵ فروردین ماه از فردا، یکم اسفند شروع می شود.
همینطور وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به ضرورت هم افزایی در حوزه دانش و امکانات مرتبط بین ایرلاین ها، بر رعایت حقوق مسافر و تکریم مردم و تغییر وضع موجود تاکید کرد.
رکورددار روز: بیت کوین
امروز بازار رمزهای دیجیتال شرایط نسبتا خوبی را تجربه نمود. قیمت بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته نزدیک به پنج درصد افزوده شد و به بالاترین سطح ۲۴ ساعته ۲۴هزار و ۹۲۴ دلار رسید. در حالیکه شاخصهای کلان و نظرات سختگیرانه فدرال رزرو آمریکا، قیمت بیتکوین را از ۲۵هزار و ۱۳۴ دلاری که پیش از این ثبت کرده بود، کم کرد، داده های جدید باردیگر قیمت را افزایش داده است.
بازار بورس نیز امروز سبزپوش بود. شاخص کل بورس امروز با ۸۶۱۰ واحد افزایش تا رقم یک میلیون و ۵۳۳ هزار واحد صعود کرد. شاخص کل با معیار هم وزن هم ۱۹۴۱ واحد افزوده شد و در رقم ۴۷۶ هزار و ۷۲۱ واحد ایستاد.
امروز همینطور رئیس سازمان بورس به مهم ترین دغدغه این بازار اشاره نمود. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن اشاره به منفی بودن روند سرمایه گذاری در یک دهه گذشته، اظهار داشت: مهم ترین دغدغه سازمان بورس حل مشکل روند منفی سرمایه گذاری و پیشی گرفتن نرخ استهلاک بر تشکیل سرمایه در کشور است.
رئیس اتاق بازرگانی ایران هم در آخرین سخنرانی خود در نشست هیئت نمایندگان این اتاق، دغدغه های بودجه ای بخش خصوصی را شرح داد.