نرخ جدید بلیت هواپیما امروز اعلام می شود

مدیرسا: مدیرسا: رییس گروه دفتر نظارت بر فرودگاه ها، شرکتها و موسسات هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری گفت جدول نهایی و مصوب قیمت بلیت هواپیما امروز اعلام می شود.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، رضا صدیق نیا درباره ی نرخ بلیت هواپیما توضیح داد: مصوبه ستاد تنظیم بازار، افزایش ۲۹ درصدی نرخ را نسبت به سال ۱۴۰۰ که آخرین دوره زمانی که بلیت ها بالا رفته بود، تصویب کرد؛ اما اختلافات برداشت درباب مصوبه ستاد تنظیم بازار وجود داشت، بواسطه این که در سال ۱۴۰۰ سه دوره تغییر نرخ داشتیم، در دوره های تیر، آذر و دی ماه.
وی توضیح داد: طبق مصوبه، بطور متوسط ۲۹ درصد قیمت بلیت افزایش پیدا کرد، اما سازمان هواپیمایی باید شفاف سازی می کرد از مرجعی که مصوبه را داده ودر ستاد وزارت راه و شهرسازی باید جلساتی را می گذاشتیم و با سازمان پشتیبانی از مصرف کننده و تولیدکننده و تمامی دستگاه های ذی صلاح در این خصوص به یک جمع بندی می رسیدیم. طی روزهای گذشته این جلسات برگزار شده و به یک جمع بندی رسیدیم و امروز جدول نهایی قطعی اعلام خواهد شد و در سایت ها قرار خواهد گرفت و به اطلاع عموم مردم خواهد رسید.
این مقام مسئول در سازمان هواپیمایی کشوری درباره ی این که باوجود آخرین نرخ تغییریافته در ۱۴۰۰، چرا در ماه های گذشته بلیت هواپیما به نرخ های گران تر عرضه شده، توضیح داد: طبق وظیفه نظارتی ما و رصد روزانه سازمان هواپیمایی کشوری، عمده تخلفات نرخی توسط بازار غیررسمی انجام شده، نه بازار شرکت های هواپیمایی و نه حتی سایت های عرضه، نمایش و فروش بلیت که مجوز دارند؛ بلکه عمدتاً در سایت هایی انجام شده که مجوزی از ما ندارند.
صدیق نیا افزود: برخوردی که کردیم این بود که اگر سایت ها از ما مجوز داشتند که تعدادشان هم بسیار کم بود، با بهره گیری از اختیارات قانونی که داشتیم تعلیق کرده و به مراجع قانونی و ذی صلاح معرفی کردیم؛ بدین سبب خواهش ما از مردم این است که اگر می خواهند در عرصه حمل و نقل هوایی از خدمتی استفاده کنند، مطمئن شوند که مرجعی که می خواهند بلیت بخرند مجوزدار و رسمی است.
وی درباره ی علت این مساله توضیح داد: در دو سال قبل نرخ بلیت که منبع درآمدی شرکت هواپیمایی است، هیچ تغییری نکرده اما شاخصهای هزینه ای این شرکتها که عمدتاً هم ارزی هستند تغییرات بالایی داشتند و تغییرات حقوق و دستمزد طبق مصوبه هیات دولت هم بوده است. شما یک بنگاه اقتصادی را در نظر بگیرید که درآمدش را ثابت نگه داشته اید اما شاخصهای هزینه اش بیشتر می شود. این بنگاه یا باید کارهای اقتصادی اش را متوقف نماید یا باید بتواند منابع مالی جذب نماید.
رییس گروه دفتر نظارت بر فرودگاه ها، شرکتها و موسسات هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری در یک برنامه رادیویی افزود: اگر الان بازار غیررسمی پیش آمده و پروازهای چارتری در صنعت هوایی ایجاد شده، بواسطه ضعف در پایه های مالی شرکت های هواپیمایی است و این که نگذاشتیم منابع درآمدی آنها تقویت شود و خودش بتواند پول بلیتش را بگیرد.
صدیق نیا درباره ی حذف پروازهای چارتری در بعضی مسیرها نیز توضیح داد: بخشنامه ای به شرکت های هواپیمایی زدیم و چارتر کردن از تهران به شش مقصد و بالعکس را ممنوع اعلام کردیم. در برنامه کاری ماست که پرواز چارتری نباید در این مسیرها باشد و فرصتی به شرکتها دادیم که تکلیف این بلیت ها مشخص شود؛ پس از اعلام رسمی نرخ، رصدها و بررسی های ما برقرار است و بازرسی های ما تشدید خواهد شد و به مردم قول می دهیم که بازار را به حالت متعادل برگردانیم.