امکان برداشت نقدی شارژ ۸۰ هزار تومانی هست؟

مدیرسا: تعدادی کاربران در پی شروع مرحله جدید اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی و افزایش ۸۰ هزار تومانی مبلغ یارانه پرسش هایی را درباب روش استفاده از این اعتبار، اسامی فروشگاه های زنجیره ای، چگونگی خرید با کارت های بانکی و امکان برداشت نقدی شارژ ۸۰ هزار تومانی مطرح کرده اند که در این گزارش به آنها پاسخ داده می شود.

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، برمبنای مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیکی که از روز شنبه ۱۳ خرداد ماه شروع شده است، خانوارهای مشمول دهک اول تا سوم و در گام نخست خانوارهای تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی ( ره) که یارانه ۴۰۰ هزار تومانی دریافت می کنند، در صورتیکه ۷۰ درصد مبلغ یارانه خودرا به خرید ۱۱ قلم کالای اساسی پیش بینی شده در این طرح اختصاص دهند می توانند از افزایش ۲۰ درصدی مبلغ یارانه و شارژ ۸۰ هزار تومانی بهره مند شوند.

در واقع اگر هر یک از اعضای خانوارهای دهک اول تا سوم مبلغ ۳۲۰ هزار تومان از اعتبار یارانه ۴۰۰ هزار تومانی خودرا صرف خرید کالابرگ کنند، مبلغ ۸۰ هزار تومان دیگر در اعتبار یارانه آنها شارژ می شود که با استفاده از این اعتبار می توانند ۱۱ قلم کالای اساسی شامل برنج ایرانی، گوشت منجمد گوساله، مرغ، تخم مرغ، پنیر سفید، شیر کم چرب پگاه، ماست کم چرب، روغن مایع، ماکارونی، قند و شکر و حبوبات را از هر نام و نشان تجاری انتخاب و خریداری کنند.

از کدام فروشگاه ها می توان کالابرگ خرید؟

در حال حاضر شش فروشگاه زنجیره ای افق کوروش، رفاه، دیلی مارکت، جانبو، گندم و هفت به این طرح ملی پیوسته و به وزارت کار متصل شده اند و طبق اظهارات معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعداد این فروشگاه ها به ۸ فروشگاه افزایش پیدا کرده و امکان خرید از تمام شعب این فروشگاه ها برای مردم فراهم گشته است.

خانوارها و متقاضیان خرید کالابرگ الکترونیکی برای اطلاع از اسامی فروشگاه های زنجیره ای و نشانی آنها می توانند به سایت (شما) به آدرس https: //shoma.sfara.ir مراجعه و یا بوسیله نرم افزارهای مایکت، سیب و کافه بازار برنامه شما را دانلود و فهرست فروشگاه ها را مشاهده کنند.

آیا امکان خرید اینترنتی وجود دارد؟

در حال حاضر امکان خرید اینترنتی از فروشگاه مجازی فراهم نیست اما به زودی امکان خرید از فروشگاه مجازی متصل به سامانه شما فراهم خواهد شد.

با کدام یک از کارتهای بانکی می توان کالابرگ خرید؟

خانوارها برای خرید کالا هیچ محدودیتی ندارند ولی از همه کارت های بانکی اعضای خانواده نمی توان برای این منظور بهره برد بلکه امکان خرید کالابرگ تنها از کارت های بانکی که به اسم سرپرست خانوار است وجود دارد چون اعتبار یارانه کالابرگ به سرپرست خانوار اختصاص یافته است بدین سبب فرقی نمی کند که از کدام یک از کارت های بانکی سرپرست خانوار برای خرید کالابرگ استفاده گردد.

نکته قابل توجه این که اعتبار یارانه کالابرگ به حساب سرپرست خانوار واریز نمی شود بلکه روی کد ملی او شارژ شده است بنابراین با هر کارت بانکی که متعلق به سرپرست باشد می توان خرید را انجام داد.

آیا می توان شارژ ۸۰ هزار تومانی را برداشت کرد؟

در این مرحله امکان برداشت نقدی شارژ ۸۰ هزار تومانی وجود ندارد و این اعتبار با این هدف به یارانه خانوارها اضافه شده که صرف خرید کالاهای اساسی شود.

به گفته معاون رفاه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی شروطی جهت استفاده از این اعتبار گذاشته شده تا جای ممکن هزینه ها به سمت خرید سبد برود و مردم خصوصاً دهک های پایین از این سبد استفاده نمایند. بنابر این امکان برداشت نقدی شارژ ۸۰ هزار تومانی وجود ندارد و فقط به شرط خرید ۷۰ درصد یارانه ۴۰۰ هزار تومانی این مبلغ را می توان جهت خرید کالابرگ اختصاص داد.

در صورت عدم خرید کالابرگ و مواد غذایی اعتبار شارژ ۸۰ هزار تومانی همان ماه از بین می رود ولی ماه بعد باردیگر به حساب سرپرست خانوار واریز می شود. یارانه ۴۰۰ هزار تومانی به قوت خود باقی است و فرد هر زمان که بخواهد می تواند آنرا نقدی برداشت یا کالابرگ خریداری کند.

خرید در طرح کالابرگ الکترونیکی کاملا اختیاری است و خانوارها می توانند بجای برداشت نقدی یا خرید کالابرگ، مبلغ یارانه خودرا به شکل پس انداز در حساب نگه دارند تا با آن اقلام ضروری و مورد نیاز خانوار را تهیه کنند اما استفاده از اعتبار ۸۰ هزار تومانی مشروط به این است که ۳۲۰ هزار تومان از مبلغ ۴۸۰ هزار تومان صرف خرید کالای اساسی پیش بینی شده در این طرح شود.

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، هم اکنون دولت درصدد است که دهک های اول تا سوم را مشمول افزایش ۲۰ درصدی یارانه (۸۰ هزار تومان) کند که در فاز نخست، این طرح شامل اعضای تحت پوشش کمیته امام خمینی (ره) و سازمان بهزستی شده و سایر دهک های اول تا سوم به تدریج اطلاع رسانی می شوند و به این طرح می پیوندند.

منبع: