پیشرفت برنامه اشتغال دولت نسبت به سال قبل

به گزارش مدیرسا، بر مبنای آمارها با همراهی دولت و بخش خصوصی اشتغال تمام وقت و ۴۴ ساعت به بالا در هفته به ۱۷ درصد رسیده و برنامه اشتغال دولت در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال قبل ۴ درصد پیشرفت داشته است.

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، ثبت رکورد کاهش نرخ بیکاری در ۲۰ سال گذشته و افزایش تعداد کل شاغلان نشانگر بهبود چشم گیر نرخ بیکاری و تحقق سیاست تحولی دولت سیزدهم و نتایج تمام شماری سامانه های اشتغال از ثبت اشتغال بیشتر از یک میلیون نفر پارسال حکایت دارد. طبق آمارها نرخ بیکاری در ۲۴ استان کشور کاهشی و تک رقمی شده و در ۱۸ استان زیر ۸ درصد بوده است.

طی یکسال گذشته بیشتر از ۷۲۰ هزار فرصت شغلی ماندگار بوجود آمد و وعده رئیس جمهوری برای ایجاد یک میلیون فرصت شغلی تحقق یافت. هم اکنون هم نرخ مشارکت اقتصادی رو به افزایش است، به نحوی که در بهار ۱۴۰۲ نرخ مشارکت اقتصادی به عدد ۴۱.۲ درصد رسید و بررسی خالص اشتغال بوجود آمده در بهار سال جاری هم نشان داد که از مجموع ۷۲۸ هزار فرصت شغلی جدید بوجود آمده در بهار سال جاری نسبت به بهار سال قبل به صورت خالص ۳۹۳ هزار نفر در قسمت خدمات و ۳۳۳ هزار نفر در قسمت صنعت جذب شده اند.

معاون اشتغال وزیر کار ضمن اشاره به پیشرفت برنامه اشتغالزایی دولت امسال نسبت به سال ۱۴۰۱ رشد اشتغال تمام وقت و ۴۴ ساعت در هفته را ۱۷ درصد اعلام نمود.

آنطور که محمود کریمی بیرانوند – معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار در رابطه با جزئیات تحقق اهداف برنامه اشتغال در کشور گفته اشتغال ۴۴ ساعت به بالا یعنی تمام وقت در هفته به ۱۷ درصد رسیده که نشان از پویایی بازار کار دارد.

به گفته وی در چهار ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل برنامه اشتغالزایی دولت ۴ درصد جلوتر است که اصلی ترین دلیل این میزان پیشرفت اجرایی شدن تعهد دستگاههای اجرایی مربوط در این حوزه بوده است.

معاون اشتغال وزارت کار می گوید: بر مبنای آخرین گزارش از سامانه ملی رصد اشتغال در چهار ماهه نخست سال جاری میزان عملکرد دستگاه هایی که در برنامه اشتغالزایی دولت متعهد به ایجاد یا پشتیبانی از اشتغال شده بودند به ۲۴ درصد رسیده در حالیکه این میزان پارسال در همین بازه زمانی ۱۹.۵ درصد بوده که نشان می‏ دهد برنامه اشتغالزایی سال ۱۴۰۲ از سال قبل ۴ درصد جلوتر است.

طبق گزارش اخیر مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری کل در بهار سال جاری نسبت به بهار سال ۱۴۰۱ به عدد ۸.۲ درصد رسیده و کاهش یک درصدی را نشان داده است. همینطور نرخ مشارکت اقتصادی به صورت همزمان سه دهم درصد افزوده شده و نرخ اشتغال ناقص هم از ۹.۷ درصد به ۸.۳ درصد رسیده است.

بررسی ها نشان داده است که جمعیت بیکار در کشور از مرز دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر به دو میلیون و ۱۶۴ هزار نفر کاسته شده و جمعیت شاغل و فعال افزوده شده است.

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای سال ۱۴۰۲ تعهد ایجاد بیشتر از یک میلیون و ۸۸ هزار فرصت شغلی را هدفگذاری کرده و با تشکیل سامانه های اشتغال، بازار کار کشور و وضعیت بیکاران، جویندگان کار و کارفرمایان متقاضی نیروی کار را لحظه به لحظه رصد می کند.

منبع: