معاون تعاون وزارت كار در گفت وگو با مدیرسا؛ کشت فراسرزمینی درحال پیگیری است

به گزارش مدیرسا، معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: دو کشور را برای کشت فراسرزمینی پیشنهاد داده ایم که با ظرفیت تعاونی ها بتوانیم مبحث را جلو ببریم. محصول آن انتخاب و طرح درحال نهایی شدن است.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، در سال ۱۳۳۲ خورشیدی نخستین قانون تعاونی ایران که با الهام گرفتن از قوانین خاص دیگر کشورها تهیه شده بود، به صورت لایحه قانونی به تصویب رسید. سال ۱۳۳۴ لایحه مزبور با اصلاحاتی از تصویب مجلس وقت گذشت و نخستین قانون تعاون ایران تصویب گردید که پایه و اساس تعاونی های زیادی بخصوص پس از سال ۱۳۴۱ قرار گرفت.
فعالیت شرکت تعاونی روستایی می توانند نقش مهمی در زنجیره تولید تا توزیع محصولات کشاورزی داشته باشند موضوعی که در قسمت کشاورزی مغفول مانده است. هم اکنون زنجیره تولید تا فروش تکمیل نیست و محصولات با چند دست چرخیدن، افزایش قیمت پیدا کرده پولی که به جیب کشاورز نرفته و در بازار واسطه ها و دلال ها به سود یک شبه تبدیل گشته است. این چند دست چرخیدن علاوه بر افزایش قیمت، منجر به ضایع شدن بخشی از محصولات هم می شود که رفع این چالش به عزم جدی و البته اعتبار نیاز دارد.
مهدی مسکنی، معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به این پرسش مهر که در قسمت شرکتهای تعاونی چطور می توان به ارزان سازی مواد غذایی کمک کرد، اظهار داشت: طرح رویان یکی از پروژه هایی است که معاونت تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در قسمت کشاورزی پیگیری می کند.
وی اضافه کرد: شرکتهای تعاونی این بخش در سامانه های فروش و زمینه های فروش محصولات کشاورزی یکی از بحث هایی است که در طرح کهکشان تعاون روی آن کار کردیم.
وی افزود: در این طرح ۲۵ مبحث در زنجیره ارزش محصولات احصا شد که بخش قابل توجهی از آن در ارتباط با محصولات کشاورزی است.
این مقام دولتی خاطرنشان کرد: درحال این هستیم که تسهیلات را به شکل هدفمند و هوشمند در جهت بازارسازی یا رفع موانعی است که تولیدکنندگان برای فروش خود دارند، هزینه نماییم. بعنوان مثال امکان دارد کشاورزان در تأمین مواد اولیه و تأمین نهاده های کشاورزی مشکل داشته باشند؛ موضوعات درحال پیگیری است و تلاش می نماییم موانع رفع شوند.
به گفته معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حذف شرکتهای تعاونی خسران جدی در قسمت کشاورزی بوده و این تعاونی ها باید از نو ایجاد شوند.
پیگیری کشت فراسرزمینی از جانب معاونت تعاون
مسکنی در ادامه سخنان خود به کاهش هزینه تولید در قسمت کشاورزی به کشت فراسرزمینی اشاره نمود و اظهار داشت: در جهت ارزان سازی مواد غذایی و تضمین امنیت غذایی کشور مبحث کشت فراسرزمینی در کنار توانمندسازی شرکتهای تعاونی درحال پیگیری است.
وی اظهار نمود: معاونت تعاون مدلی پیشنهاد داده و مجوزی از معاون اول رئیس جمهور دریافت کرده که بزودی اعلام می شود.
مسکنی در توضیح بیشتر اظهار داشت: دو کشور را برای کشت فراسرزمینی پیشنهاد داده ایم که با ظرفیت تعاونی ها بتوانیم در حوزه کشت فراسرزمینی کار را جلو ببریم. محصول آن هم انتخاب شده و جلسه کارشناسی آن گذاشته شده و طرح درحال نهایی شدن است.
معاونت تعاون در پاسخ به این پرسش مهر که محصول مورد توافق برای کشت فراسرزمینی کدام محصول کشاورزی است، اظهار داشت: در آینده با نهایی شدن طرح اطلاع رسانی می شود کشورها هم محدود به ونزوئلا، کشورهای حوزه اوراسیا مانند قزاقستان یا کشورهای آفریقایی است که به هر حال طرح جلو می رود.