افزایش ۳۳ درصدی صادرات به عراق

مدیرسا: مدیرسا: نماینده ویژه تجاری ایران در عراق از رشد ۳۳ درصدی صادرات ایران به عراق و افزایش ۲۳۶ درصدی واردات ایران از عراق طی ۹ ماهه سال ۱۴۰۲ آگاهی داد.

فرزاد پیلتن نماینده ویژه تجاری ایران در عراق در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد آخرین وضعیت تجارت با عراق اظهار نمود: صادرات ایران به عراق طی ۹ ماه نخست سال ۱۴۰۲ حدود ۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۱ حدود ۳۳ درصد رشد را نشان داده است.
وی اضافه کرد: همینطور طی مدت مذکور واردات ایران از عراق حدود ۴۳۰ میلیون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۲۶ درصد رشد داشته است.
مشاور رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در مورد کالاهای صادراتی به عراق اظهار داشت: گاز طبیعی با یک میلیارد ۵۰۰ میلیون دلار، محصولات طویل فولادی با ۷۵۰ میلیون دلار، محصولات پلاستیکی با ۵۵۷ میلیون دلار، محصولات لبنی با ۲۷۳ میلیون دلار، محصولات معدنی فلزی با ۲۶۰ میلیون دلار، صنایع تبدیلی با ۲۱۴ میلیون دلار، کاشی و سرامیک با ۱۸۷ میلیون دلار، سایر محصولات پلاستیکی با ۱۷۰ میلیون دلار و شیرینی و شکلات با ۱۴۰ میلیون دلار مهم ترین محصولات صادراتی از ایران به بازار مذکور طی مدت فوق بوده اند.
حضور قدرتمند ایران در مهم ترین رویداد نمایشگاهی عراق
وی به نمایشگاه بازرگانی بغداد هم اشاره نمود و اظهار داشت: حدود ۱۰۰ شرکت تولیدی و صادراتی جمهوری اسلامی ایران در فضایی به مساحت حدود ۱۵۰۰ متر مربع در چهل و هفتمین نمایشگاه بین المللی بازرگانی بغداد حضور پیدا کردند. شرکتهای ایرانی در حوزه های مواد غذایی، مصالح و تجهیزات ساختمانی، مصنوعات پلاستیکی، ماشین آلات صنعتی و …توانمندیهای خویش را در معرض بازدیدکنندگان قرار دادند.
پیلتن اضافه کرد: این نمایشگاه که مهم ترین رویداد نمایشگاهی عراق به حساب می آید تاریخ ۱۹ دیماه توسط نخست وزیر عراق افتتاح و تا ۲۹ دیماه سال ۱۴۰۲ در محل نمایشگاه های بین المللی بغداد برگزار گردید.
به گفته نماینده ویژه تجاری ایران در عراق، جمهوری اسلامی ایران پس از عربستان، دومین کشور مشارکت کننده در این نمایشگاه بوده است. ترکیه، اردن، مصر و عراق هم همچون دیگر کشورهای شرکت کننده در این نمایشگاه بوده اند.