وقفه ۲۰ ساله در برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و رومانی

به گزارش مدیرسا، رئیس اتاق ایران با انتقاد از وقفه ۲۰ ساله در برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و رومانی، اظهار داشت: مراودات تجاری ایران و رومانی در سال ۲۰۲۲، حدود ۲۵۰ میلیون یورو بوده که خیلی کم است.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، صمد حسن زاده رییس اتاق تجاری ایران در نشست مشترک با میرلا کارمن گرکو، سفیر رومانی در ایران، اظهار داشت: متأسفانه برگزاری آخرین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و رومانی به ۲۰ سال قبل بازمی گردد. ما انتظار داریم این کمیسیون هر چه سریع تر در تهران اجرا شود. چونکه برگزاری کمیسیون ها و سمینارهای مشترک میان دو کشور بر سطح روابط تجاری کشورها، اثر محسوسی دارد.
وی با تکیه بر این که اتاق ایران در کنار دولت، همه تلاش خودرا برای گسترش روابط تجاری میان دو کشور انجام خواهد داد، اضافه کرد: قیمت های صادراتی ایران در خیلی از محصولات تولیدی، بسیار رقابت پذیر است و در بعضی موارد حتی از قیمت های چین هم پایین تر است. چونکه ایران منابع عظیم مواد اولیه و نیروی انسانی با قیمت مناسب در اختیار دارد. بدین سبب باید تلاش نماییم تا مسیر صادرات ایران به رومانی و واردات از این کشور هموارتر شود.
رئیس اتاق ایران با اشاره به قدمت به کارگیری تکنولوژی و ماشین آلات رومانی در صنایع ایران، اظهار داشت: ما در اصفهان، اراک و تبریز خاطره خوبی از صنایع رومانی از ۶۰ سال قبل داریم. اما باتوجه به پیشرفت های تکنولوژی، این همکاری ها می تواند به شکل بهتری نسبت به سالهای قبل صورت گیرد. خصوصاً برای ارتقا ماشین سازی تبریز، نیاز به همکاری بیشتر فعالین صنعتی رومانی داریم.
حسن زاده اضافه کرد: ایران از نظر تکنولوژی های نوین و فناوری خصوصاً در عرصه انرژی و نفت و گاز، صنایع شیمیایی و داروسازی پیشرفت های خوبی داشته و از انتقال این دانش فنی به رومانی و دیگر همکاریهای مشترک استقبال می کند.
وی با اشاره به برخورداری ایران از ذخایر معدنی منحصربه فرد همچون سنگ های زینتی و خاک های صنعتی، بیان کرد: این حوزه می تواند یکی از زمینه های مناسب همکاری میان دو کشور باشد. ایران همین طور در عرصه صنایع غذایی، شیرینی و شکلات، کفش، چرم و لباس، ریسندگی و بافندگی، قطعه سازی برای ماشین آلات و خودرو مزیت های خوبی دارد که می تواند زمینه ای برای افزایش همکاری ها باشد.
رئیس اتاق ایران ضمن دعوت رسمی از سفیر رومانی برای بازدید از ماشین سازی و تراکتورسازی تبریز، از رییس اتاق و هیأت نمایندگان رومانی نیز دعوت کرد تا با سفر به تهران و نشست مشترک با اعضای اتاق ایران زمینه تقویت روابط تجاری میان بخش های خصوصی دو کشور برقرار شود.
مرکز اطلاعات تجاری میان فعالین اقتصادی ایران و رومانی، تشکیل شود
بر اساس اعلام اتاق ایران، میرلا کارمن گرکو، سفیر رومانی در ایران نیز اظهار داشت: فعالیت اتاق ایران و بخش خصوصی نقش قابل توجهی در افزایش سطح همکاریهای اقتصادی دو کشور دارد.
وی با اشاره به قدمت و عمق همکاریهای اقتصادی ایران و رومانی و زمینه های مشترک همکاری میان دو کشور، اضافه کرد: سفارت رومانی در ایران تمرکز خودرا بر تسهیل ارتباطات اقتصادی میان بازرگانان دو کشور قرار داده است. بازرگانان زیادی در رومانی مشتاق همکاری بیشتر با بخش خصوصی ایران هستند.
کارمن گرکو، با طرح پیشنهاد ایجاد یک مرکز اطلاعات تجاری میان فعالین اقتصادی ایران و رومانی، اضافه کرد: ایجاد چنین مرکزی می تواند به تسهیل روابط تجار دو کشور و اطلاع از آخرین ظرفیت ها و فرصت های همکاری میان آنها منجر شود.
سفیر رومانی در ایران با تکیه بر علاقه مندی رییس اتاق رومانی برای افزایش روابط با اتاق ایران، اظهار داشت: همکاری در عرصه داروسازی برای ما قابل توجه است و من علاقه مندی ایران دراین زمینه را به طرف های رومانیایی منتقل خواهم کرد. اگر تمایل واقعی برای افزایش روابط وجود داشته باشد، بطور قطع راه های انجام آن نیز پیدا خواهد شد.
وی با ابراز تأسف از وقفه به وجود آمده برای برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، بیان کرد: هر دو طرف متقاضی برگزاری این کمیسیون هستند اما دو کشور به این نتیجه رسیدند که بهتر است پیش از برگزاری آن پروژه های همکاری اقتصادی دو کشور بروزرسانی و بازبینی شود. این بررسی ها در دو کشور در حال انجام می باشد اما کمی زمان بر شده اند.
کارمن گرکو، با اشاره به اولویت دو کشور در حمل و نقل و کشاورزی میان دو کشور، اظهار داشت: از اکنون در اتاق رومانی کارگروه هایی برای آمادگی بیشتر برای حضور در کمیسیون مشترک، تشکیل شده است.

منبع: