کاهش یک متری تراز دریای خزر

به گزارش مدیرسا، رئیس سازمان نقشه برداری کشور اظهار داشت: تراز دریای خزر درحال کاهش است که عوامل مختلفی همچون تغییر اقلیم در آن موثر است، بطوریکه نسبت به ۱۰ سال قبل بیش از یک متر کاهش داشته است.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، علی جاویدانه رییس سازمان نقشه برداری کشور، اظهار داشت: ۲۲ ایستگاه در سواحل شمالی و جنوبی فعال است که وضعیت جزر و مد و تراز دریا را برای یک سال آینده پیش بینی می کند.
وی افزود: تراز دریای خزر درحال کاهش است که عوامل مختلفی همچون تغییر اقلیم داریم، بیش از یک متر نسبت به ۱۰ سال قبل کاهش داشته است باتوجه به وضعیت توپوگرافی بیشتر در سواحل دریای شمالی نشان خواهد داد.
رئیس سازمان نقشه برداری کشور اظهار داشت: در ۲ سال قبل با سرمایه گذاری های سازمان برنامه و بودجه و هماهنگی بین نهادهای مختلف، مبادرت به توسعه زیرساخت ها، بازسازی شبکه ها و دستگاه های تصویر برداری کردیم و استانها هدفمند فعالیت کردند. ۲ هزار و ۴۴۰ شهر در کشور داریم که ۳۵۰ شهر فاقد نقشه است، این شهرها در گذشته روستا بودند که تبدیل به شهر شدند و الان برای ۱۵۰ شهر نقشه تهیه شده است.
وی با اشاره به اینکه استان کرمان دارای بیشترین فرونشست است، اظهار داشت: وضعیت فرونشست تک تک استانها را برای همه مسؤولان ملی و استانی ارسال کردیم. وضعیت فرونشست هر استان متفاوت است؛ در همین راستا ۲۵۰ محدوده فرونشست و ۱۰ مورد تا محدوده شهر نزدیک به فرونشست وجود دارد.
این مقام مسؤول اشاره کرد: علت عمده فرونشست، برداشت بی رویه آب و نیاز آبی بخش کشاورزی است، ضمن این که لازم است تا نقشه های خطر فرونشست تهیه شود، برای اینکه این امر برای حفظ سازه های قدیمی و سازه های جدید ضرورت دارد.
جاویدانه با اشاره به برگزاری بیست و هشتمین همایش و نمایشگاه ملی مهندسی نقشه برداری و اطلاعات مکانی ژئوماتیک ۱۴۰۳ اظهار داشت: این همایش از ۹ تا ۱۰ اردیبهشت و نمایشگاه از ۹ تا ۱۲ اردیبهشت برگزار می گردد.
رئیس سازمان نقشه برداری کشور با اشاره به این که در سطح سخت افزار و نرم افزار نیازمند بروزرسانی هستیم، اظهار داشت: ۳۰ ایستگاه و نرم افزار پردازش در عرصه ارسال تصاویر بروزرسانی شد.
وی افزود: کوشیدیم در تعامل با سایر دستگاهها، توسعه و نگهداری را مورد توجه قرار دهیم و عکس برداری هوایی با استفاده از هواپیماهای سرنشین دار و دوربین های متریک و تصاویر ماهواره ای را انجام دادیم. تولید چارت های دریایی از دیگر اقدامات است که تا قبل از این در انگلستان انجام می شد، این مهم از سال ۲۰۱۶ توسط سازمان نقشه برداری انجام شد و کل خلیج فارس را مورد پایش قرار دادیم.

منبع: