میانگین بارش های کشور بعد از ۴ سال کم بارشی، نرمال شد

مدیرسا: به گزارش مدیرسا، رئیس سازمان هواشناسی اظهار داشت: تا امروز کمتر از یک میلیمتر نسبت به بارش های بلندمدت کمبود داریم و پس از ۴ سال کم بارشی، میانگین بارش کشور به نرمال طولانی مدت رسید.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، سحر تاج بخش مسلمان رییس سازمان هواشناسی کشور، اظهار داشت: برمبنای داده های موجود استانهای خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و یزد بیش از ۳۰% بارش طولانی مدت خودرا در سال آبی جاری تا کنون (از مهر تا ۲۶ خرداد ۱۴۰۳) کسب کردند و در استانهای اردبیل، اصفهان، ایلام، خراسان شمالی، خوزستان، قم، کردستان، کرمانشاه، گلستان و مازندران هم بین دو تا ۲۹% بیش از نرمال باران گزارش شده است.
وی در ادامه اشاره کرد: با این وجود همچنان استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، البرز، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، زنجان، سمنان، فارس، قزوین، کرمان، کهکیلویه و بویراحمد، گیلان، مرکزی و هرمزگان بین یک تا ۳۰ درصد بارش کمتر از نرمال دریافت نمودند و بیشترین کمبود بارش مربوط به استانهای تهران، قزوین و سمنان است.
معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: نکته قابل توجه این که بارش ها عمدتا از نوع سیلابی و با تمرکز در بازه های کوتاه مدت زمانی کوتاه مدت است که نه فقط موید افزایش رخدادهای حدی ناشی از نتایج تغییر اقلیم است بلکه می تواند تلفات و خسارات بیشتری برای کشور و زیرساخت های آن داشته باشد.
رئیس سازمان هواشناسی کشور اظهار داشت: بدین سبب از یک سو ضرورت تقویت زیرساخت های فرسوده، لایروبی رودخانه ها، سازگاری بیشتر با اکوسیستم های موجود و حفظ پایداری سرمایه های زیست محیطی با هدف افزایش تاب آوری آنها در مقابل مخاطرات جوی و اقلیمی بدیهی است، از طرف دیگر باید حتما توجه داشت که باوجود بارش های مناسب امسال، به جهت کم بارشی چهار سال قبل و عدم جمع آوری بهینه آب های شیرین خصوصاً در پایین دست، همچنان در کشور، مدیریت مصرف آب باید در دستور کار مردم و مسئولین قرار داشته باشد.
تاج بخش مسلمان در آخر اشاره کرد: ضمن این که بر گسترش زیرساخت های جمع آوری آب در پایین دست با شیوه های سنتی و همین طور روش های به روز دنیا، باتوجه به تغییر نوع بارش ها در کشور، سفارش مؤکد می شود.

منبع: