وزیر نیرو: ۲۰ پیشنهاد ایران در شانگهای به تصویب رسید

مدیرسا: به گزارش مدیرسا، وزیر نیرو اظهار داشت: طی سه سال کشوری که در معادلات انرژی جهان بطور کامل حذف شده بود به طراح بسته انرژی سازمان شانگهای تبدیل شد.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، علی اکبر محرابیان وزیر نیرو ظهر امروز در آئین افتتاح آخرین جز سخت افزاری طرح احیای دریاچه ارومیه اظهار داشت: ما برای تعیین خشکسالی یا ترسالی نه از آمار یک روز و یک ماه بلکه به آمار ۳۶ ماهه اشاره می نماییم. در ۳۶ ماهه منتهی به امروز، شرایط بارشی بمراتب مشکل تر از ۳۶ ماه منتهی به شهریور سال ۱۴۰۰ است اما امروز شرایط کشور در عرصه برق و آب زمین تا آسمان متفاوت است.
محرابیان با اشاره به شرایط کشور در شهریور ۱۴۰۰ اظهار داشت: مردم ما فراموش نکردند که ۱۶ استان کشور با شرایط خطیر تنش آبی دست و پنجه نرم می کرد و روزانه شاهد اعتراضات و تجمعات گسترده بودیم، مردم ما خوزستان و شرایط کرخه در تابستان ۱۴۰۰ را فراموش نکردند. در مسئله برق جداول خاموشی مساله مردم نبود، بلکه خاموشی خارج از برنامه به مساله بدل شده بود.
وی اضافه کرد: در دوران کرونا و دوران سخت تابستان ۱۴۰۰ قسمتی از مردم با خرید دستگاه ونتیلاتور از مریض خود در خانه مراقبت می کردند و قطعی برق در آن زمان چه مصائب بزرگی برای مردم کشور ایجاد کرد.
محرابیان با اشاره به جمله شهید رئیسی در خصوص این که پیشرفت کشور را معطل اخم و لبخند بیگانه نمی نماییم، اظهار داشت: این نگاه شهید رئیسی سبب شد تا طرح هایی که سالیان سال در پیشرفت ۲۰ درصد و ۴۰ درصد خاک می خورد، باردیگر فعال شود، کاروان افتتاح به راه افتاد، استان به استان، شهر به شهر و روستا به روستا مسائل حل شد و این حاصل نگاه به درون و استفاده از ظرفیتهای دیپلماسی برای کشور است.
عضو کابینه دولت سیزدهم اشاره کرد: با تغییر دست فرمان دیپلماسی، از این ظرفیت برای رشد و پیشرفت و ایجاد رفاه ملت ایران حداکثر استفاده انجام شد.
مردم از دیپلماسی رشد، پیشرفت و رفاه می خواهند؛ نه توقف
وی افزود: در عرصه انرژی و در آخر دولت دوازدهم ایران به عنوان بزرگترین دارنده ذخایر انرژی جهان از معادلات انرژی جهان حذف شده بود. محرابیان اظهار داشت: همه نزدیک به صفر شدن صادرات نفت را در آخر دولت دوازدهم فراموش نکردند.
این مقام مسؤول اظهار داشت: اما امروز ایران به نقش خود در عرصه انرژی دنیا بازگشته است، بنده دو هفته گذشته در اجلاس وزرای انرژی شانگهای شرکت کردم، در آن اجلاس ایران بواسطه توان فنی و تخصصی بی نظیر خود، ۲۰ پیشنهاد را روی میز گذاشت که از این ۲۰ پیشنهاد ۱۹ پیشنهاد بطور کامل در سند توسعه انرژی شانگهای به تصویب رسید و ماند یک پیشنهاد که تنها هند با آن مخالفت داشت اما همان پیشنهاد هم با کامنت مخالفت مصر در سند تصویب گردید.
وزیر نیرو اشاره کرد: طی سه سال کشوری که در معادلات انرژی جهان بطور کامل حذف شده بود به طراح بسته انرژی سازمان شانگهای تبدیل شد، وقتی از شانگهای حرف میزنیم منظور از کشورهایی است که نصف جمعیت جهان را در خود جای داده و بزرگترین صادر کننده و وارد کننده انرژی دنیا هستند.
وی اضافه کرد: ما از دیپلماسی رشد، رفاه و پیشرفت مطالبه داشتیم، ما دیپلماسی را برای توقف استفاده نمی خواستیم و آنرا به ابزار سلطه چند کشور متخاصم محدود نمی کردیم.
محرابیان اظهار داشت: مردم ما خواهان قدرت هرچه بیشتر ایران هستند و راهی که شهید جمهور شهید رئیسی شروع کرد، با قدرت بیشتر ادامه پیدا کند.