كار و تعاون در هفته ای كه گذشت چند نفر مقرری بیمه بیكاری گرفتند؟

مدیرسا: اعلام آخرین آمار مقرری بگیران بیمه بیكاری، سهم ۶۶ درصدی زنان از اشتغال بازار كار و بی نتیجه ماندن دومین نشست كمیته دستمزد ۹۹ از مهمترین عناوین خبرهای این هفته حوزه كار و اشتغال بود.

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، این هفته مدیركل پشتیبانی از مشاغل و بیمه بیكاری وزارت كار از حفظ ۲۰۰ هزار فرصت شغلی در شش ماهه امسال آگاهی داد و اظهار داشت: با همراهی بنگاه های اقتصادی، كارگران و كارفرمایان و همكاری بانكها و بیمه ها و حمایت و پیگیری مسئولان استانها از ریزش ۲۰۰ هزار نیروی كار در كشور طی شش ماهه نخست امسال جلوگیری شد.

وی همین طور از پرداخت مقرری بیمه بیكاری به ۲۶۳ هزار نفر تا اختتام شهریور ماه آگاهی داد و اظهار داشت: این میزان نسبت به مهرماه امسال با كاهش سه درصدی مواجه بوده و به ۲۵۵ هزار نفر رسیده است.

آنطور كه یاوری گفته همه كارگران مشمول قانون كار و قانون تامین اجتماعی كه بدون میل و اراده خود از كار بیكار شده باشند می توانند از مزایای بیمه بیكاری بهره مند شوند.

در هفته ای كه گذشت دومین نشست كمیته دستمزد شورای عالی كار با حضور نمایندگان تشكل های كارگری و كارفرمایی اجرا شد. البته در این جلسه نمایندگان وزارت اقتصاد و صمت و مركز آمار هم بودند.

علیرغم آنكه قرار بود در دومین جلسه كمیته دستمزد به راهكارهای ترمیم حقوق و دستمزد و تقویت معیشت جامعه كارگری پرداخته شود نماینده كارگران در شورای عالی كار از بی نتیجه ماندن این جلسه به سبب اختلاف نظر گروه كارفرمایی و كارگری آگاهی داد.

به گفته وی، گزارشی كه نماینده مركز آمار ارائه كرد صرفا آماری بود و تبدیل به هزینه كرد خانوارهای نشده بود تا بتوانیم سر آن بحث و گفت و گو و تبادل نظر نماییم و علاوه بر آن گروه كارفرمایی معتقد بود كه بعضی از اقلام سبد معیشت كارگران باید حذف شود چونكه تامین آنها وظیفه دولت می باشد.

سهم ۶۶ درصدی زنان از اشتغال سال قبل خبر دیگری بود كه از طرف رئیس هیات مدیره صندوق كارآفرینی امید اعلام گردید.

به گفته ربیعی، زنان سهم بزرگی از بازار اشتغال را به خود اختصاص داده اند به نحوی كه ۴۰ درصد سهم دریافت تسهیلات متعلق به زنان روستایی است و امروز نرخ مشاركت اقتصادی زنان در بحث اشتغال از ۱۲ درصد به ۱۸ درصد و در حوزه روستایی از ۱۸ درصد به ۲۳ درصد رسیده است.

رئیس هیات مدیره صندوق كارآفرینی امید درعین حال با تاكید بر ضرورت توسعه پوشش بیمه ای روستاییان و عشایر گفته با عنایت به آنكه جمعیت سالمند ایران در آینده به ۳۰ میلیون نفر می رسد در صورتیكه نظام بیمه ای مناسبی درحمایت از روستاییان و عشایر تدوین نشود جامعه ای فقیر را پیش رو خواهیم داشت.

اتاق تعاون ایران بتازگی و برای اولین بار از مهرماه ۱۳۹۸ نسبت به اجرای طرح شامخ ساختمان ( شاخص مدیران خرید) اقدام نموده و گزارشهای ماهانه خودرا در این بخش منتشر خواهدنمود. طبق گزارش مركز آمار اتاق تعاون ایران، بررسی های آماری در بخش ساختمان در مهرماه سال جاری نشان میدهد كه عدد شاخص مدیران خرید (شامخ) كل در بخش ساختمان ۴۴.۳ بوده كه نشان میدهد وضعیت بخش ساختمان نسبت به ماه قبل روند آرامی داشته است. بنابر اعلام فعالان اقتصادی این صنعت، مقدار تولید یا ارائه خدمات با رقم شاخص۴۴.۳۰، میزان فروش ۴۷.۴۷ و سفارشات جدید ۴۶.۲ تا حدودی نسبت به شهریور كاهش داشته است كه قرار گرفتن در ماه های محرم و صفر در پایین بودن حجم معاملات بی تاثیر نبوده و همزمان موجودی مواد اولیه با رقم ۴۱.۷۷ در مقایسه با شهریور ماه روند كاهشی داشته است.

در یك دسته بندی كلی، بخش ساختمان در ایران شامل دو بخش كلی مسكونی و غیرمسكونی است كه در بخش مسكونی طبق آمار منتشره توسط بانك مركزی، در مهرماه ۹۸ تعداد معاملات آپارتمان های مسكونی تهران به ۳۴۰۰ واحد رسیده كه هرچند نسبت به ماه گذشته ۲۲ درصد افزایش یافته اما نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۳.۷ درصد كاهش نشان میدهد.

منبع: