۱۵۰ هزار مددجوی كمیته امداد فاقد مسكن هستند

به گزارش مدیرسا مدیركل دفتر تأمین مسكن و امور مهندسی ساختمانی كمیته امداد امام خمینی(ره) از وجود ۷۷۳ هزار مددجوی نیازمند مسكن اطلاع داد و اظهار داشت: ۱۵۰ هزار نفر از این تعداد فاقد مسكن هستند.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، احمدرضا دالوند در نشست خبری امروز خود با اشاره به اینکه پس از غذا، مسکن اولویت اول هر خانواده است و تأمین سرپناه امن می تواند خانواده ها را ایمن کند، اضافه کرد: فعالیت دفتر تأمین مسکن از سال ۶۸ به صورت رسمی شروع شد و در بحث راه اندازی و خرید ساختمان های شهری و روستایی و تعمیرات مسکن کلی و جزئی خدمات عرضه کرده است.
ایشان در ادامه راه اندازی فضاهای جانبی مثل سرویس بهداشتی و حمام، حصار کشی و… را از دیگر فعالیتهای این حوزه عنوان نمود و اظهار داشت: امروز برپایه سامانه حمایت و سلامت، ۷۷۳ هزار خانواده نیازمند مسکن داریم ه۱۵۰ هزار نفر از آنها در اولویت و فاقد مسکن هستند.
مدیرکل دفتر تأمین مسکن و امور مهندسی ساختمانی کمیته امداد با اشاره به اینکه رویکردهای عمده این دفتر توجه به مناطق محروم و مرزی، تأمین خدمات مسکن با اولویت ایتام و۳ نفر به بالا و رعایت عدالت اجتماعی در بهره مندی از خدمات مسکن می باشد، اظهارکرد: کوشش برای جلب مشارکت های مردمی و ترویج اقدام جهادی برای تأمین مسکن نیازمندان از دیگر اهداف کمیته امداد در دفتر تأمین است.
دالوند ایجاد مشوق برای مهاجرت معکوس مددجویان را از دیگر اهداف کمیته امداد دانست و توضیح داد: در بعضی شهرها و روستاها به علت نبود درآمد کافی به کلانشهرها مهاجرت می کنند که معضلاتی در شهرها ایجاد می شوند. در همین راستا چنانچه مددجویان بخواهند به محل زندگی پیشین خود برگردند آمادگی داریم مسکن و شغل مناسب و راه اندازی فضای اشتغال را فراهم نماییم. چنانچه دستگاه ها همکاری کنند این کار را توسعه می دهیم.
ایشان در ادامه به تهیه نقشه های اجرایی از راه دفتر فنی با رعایت استاندارها در دفتر مسکن اشاره نمود و اظهار داشت: در تمام بلایا کوچک ترین موردی از صدمه دیدگی مساکن احداثی ما گزارش نشده است؛ چون که در بحث رعایت استندارها خیلی جدی هستیم.
مدیرکل دفتر تأمین مسکن و امور ساختمانی کمیته امداد افزود: با پیگیری های صورت کرفته از حوزه معاونت حقوقی و امور مجلس کلیه انشعاباب آب و برق گاز مددجویان در کل کشور برای یکبار مجانی است.
دالوند با اشاره به اینکه از آغاز فعالیت رسمی این حوزه ۴۶۹ هزار واحد راه اندازی و در مناطق شهری و روستایی ۱ میلیون ۴۵۶ هزار واحد تعمیر و بازسازی شده است، اضافه کرد: تدوین و ابلاغ دستور العمل جامع مسکن، بهره گیری از طرفیت های نقدی و مجتمع های اقتصادی، راه اندازی سامانه مسکن برای مدیریت یکپارچه، استفاده از تسهیلات صندوق امداد ولایت از دیگر اقدامات این بخش بوده است.
به قول وی، بودجه مورد نیاز برای تأمین مسکن مددجویان از شامل سه بخش همچون منابع دولتی، منابع اختصاصی کمیته امداد و مشارکت های مردمی است.
مدیرکل دفتر تأمین مسکن و امور ساختمانی کمیته امداد در ادامه به بخشی از تفاهم نامه های کمیته امداد با دستگاه ها ونهادهای مختلف اشاره نمود و اظهار داشت: تفاهم نامه با سازمان برنامه وبودجه در کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی برای ساخت ۱۶ هزار واحد مسکونی که از سال ۹۸ شروع شده و ۸ هزار واحد تکمیل و تحویل داده شده است. تفاهم نامه دیگری را باردیگر با سازمان برنامه و بودجه برای راه اندازی هزار واحد مسکن برای ایتام امضا کردیم.
دالوند در ادامه توضیح داد: در سال ۹۹ هم تفاهم نامه هایی با استانداری ها امضا خواهیم کرد که اگر به نتیجه برسد مشکل ۳۴ هزار نفر در بخش مسکن حل می شود. اعتباری که برای این بخش پیشبینی شده ۱۳ هزار میلیارد ریال است. تفاهم نامه دیگری را هم با صندوق توسعه ملی و بنیاد مسکن برای هزار واحد مسکن ایتام و تفاهم نامه ای هم سپاه برای ساخت ۶۵۰۰ واحد مسکونی به امضا رسانده ایم.
وی با اشاره به اینکه در سیل ابتدای سال ۹۸، ۲۵ هزار واحد گرفتار مشکل شدند، اظهار داشت: ۱۵ هزار واحد نیازمند بازسازی وتعمیرات و ۱۰ هزار واحد هم احداثی بودند که پیشرفت کار ما ۹۰ درصد بوده است و ۱۰ درصد باقی مانده هم به علت انتشار کرونا فعالیت ما مختل شد اما تلاش می نماییم تا آخر تیر این فعالیت را به نتیجه برسانیم.
مدیرکل دفتر تأمین مسکن و امور ساختمانی کمیته امداد با اشاره به اینکه بیشتر از ۱۰ هزار واحد در مناطق محروم و مرزی گازرسانی شده است، اظهار نمود: در راه اندازی مسکن روستای در سال ۹۸ ۲۵ هزار واحد مسکونی ساختیم. بدین سان در مجموع ۴۲ هزار واحد پارسال راه اندازی شده است. همینطور در بخش تعمیرات هم ۹۱ هزار فعالیت تعمیراتی داشتیم و در مجموع ۲۳۵ درصد برنامه های ما پارسال محقق شده است.
وی با اشاره به اینکه در سال ۹۸ سهم اعتبارات دولتی ۳۱ درصد بوده است، اظهار نمود: همینطور منابع مرکزی از محل مجتمع اقتصادی ۲۱ درصد سهم بودجه و صدقات وکمک های مردمی ۸ درصد را پوشش داده است. تسهیلات صندوق هم ۴۰ درصد بودجه فعالیت ها را پوشش داده است.

دالوند با اشاره به اینکه با عنایت به این که منابع دولتی در سال ۹۹ امکان دارد با چالش روبه رو شوند می خواهیم به سمت جلب بیشتر مشارکت های مردمی برویم، اظهار داشت: منابع سال ۹۹ در بخش دولتی ۶ درصد و منابع اختصاصی امداد ۲۳ درصد و در بخش مشارکت مردمی ۳۰ درصد و از محل تسهیلات صندوق امداد ولایت ۴۱ درصد پیشبینی شده است.

منبع: