گزارش مدیرسا بازی دولت تدبیر باامنیت غذایی

مدیرسا: دولت تدبیر و امید در اوج جنگ اقتصادی، بودجه مهم ترین طرح تامین امنیت غذایی كشور (طرح خودكفایی گندم) را حذف كرده است.
به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، دولت تدبیر و امید در اوج جنگ اقتصادی، بودجه مهم ترین طرح تامین امنیت غذایی کشو ر (طرح خودکفایی گندم) را حذف کرده است (جزئیات بیشتر). این در حالیست که طی ۴۰ سال قبل تحریم های آمریکا مقابل ایران، بخش های مختلف زندگی مردم را تحت تأثیر قرار داده و با هدف بی اثر کردن تحریم ها، در سیاست های کلان اقتصادی کشور بارها بر ضرورت اتخاذ سیاست های اقتصاد مقاومتی تاکید گردیده است. در همین راستا، رهبر انقلاب دستگاه های اجرایی را مأمور کردند سیاست های اقتصاد مقاومتی را درپیش بگیرند تا کشور از لطمه های تحریم مصون بماند. ایشان در سال ۹۴ در دیدار با اعضای هیأت دولت گفته بودند «بخش کشاورزی مهم می باشد. البته اعتقاد من این است آقای حجتی واقعاً می تواند کار کند. ایشان از نظر من جزو وزرای خوش سابقه است در کار و واقعاً می تواند این کار را کند. منتها چیزی که ما از ایشان و مجموعه توقع داریم این است که در تولید محصولات حیاتی باید خودکفایی به وجود بیاید. یعنی خودکفایی را به حرف و گپ این و آن نگاه نکنید که گندم بیرون ارزان تر است و مانند اینها. ما باید در مواد حیاتی به خودکفایی برسیم.»با این وجود، دولتی که شعار خودرا تدبیر و امید گذاشته، در طول هفت سال فعالیت خود، مبادرت به حذف ردیف اعتباری طرح خودکفایی گندم (مهمترین طرح زراعی) کرده و این اقدام در شرایطی است که گندم بعنوان یک کالای راهبردی در وضعیت تحریم نقشی حیاتی در تامین امنیت غذایی کشور ایفا می کند.کمبود گندم و چالش های تامین آن در گذشتهفراموش نکرده ایم که در طول هشت سال جنگ تحمیلی، یکی از اقدامات آمریکا و هم پیمانانش، کارشکنی در واردات گندم به ایران بود چونکه در آن زمان ما وابستگی شدیدی به واردات گندم داشتیم. اما به تدریج با خودکفایی کشور در تولید گندم، کارشکنی های آمریکا در این عرصه رنگ باخت و موضوعیت خودرا از دست داد. بااینکه خودکفایی در تولید گندم پایدار نبود اما کشورمان طی سالهای گذشته در حدود خودکفایی بوده است و وابستگی «شدید» به واردات، به شکلی که امنیت غذایی کشور وابسته به سایر کشورها باشد، نداشته است. اما با سیاست غلط دولت دوازدهم در حذف ردیف اعتباری خودکفایی گندم، این نگرانی وجود دارد که کشور در تامین راهبردی ترین محصول کشاورزی، وابستگی شدیدی به واردات پیدا کند و پای دولت آمریکا را به شیطنت و کارشکنی در راه تامین گندم ایران باز کند. حسن عابدی جعفری، وزیر بازرگانی دولت در زمان جنگ در خاطره ای از کارشکنی برخی کشورها در خرید گندم توسط ایران و کمبود گندم و آرد ناشی از همان شیطنت ها و کارشکنی ها، می گوید: «در سیلوها گندم بعنوان ضروری ترین قوت مردم نبود. کف سیلوها جارو و هرچه گندم در آسیاب ها بود آرد شد و در اختیار مردم قرار گرفت البته این تجربه یک دوره قبل تر یعنی در دولت شهید رجایی نیز صورت گرفت با این تفاوت که دوره ما در زمان جنگ بود و کشور ناگزیر شد برای حفظ شرایط زمان بحران، از ترکیه آرد وارد کند اما چون میزان آن به اندازه ای نبود که مورد مصرف آنی قرار بگیرد ناگزیر این آرد ها بار کامیون می شد تا کامیون های حامل آرد در خیابان های شهر دور بزنند و مردم ببینند آرد در کشور وجود دارد. یعنی به شکلی عملیات روانی انجام شد. آن موقع صنف نانوا نخستین بار انبار آرد را از داخل مغازه به بیرون مغازه منتقل کردند تا مردم احساس کمبود در این بخش نداشته باشند.»
در دوران جنگ در یک مقطعی در سیلوها، گندم بعنوان ضروری ترین قوت مردم نبود. کف سیلوها جارو و هرچه گندم در آسیاب ها بود آرد شد و در اختیار مردم قرار گرفت این بحث نه فقط در زمان جنگ، بلکه در دولت های هفتم و هشتم که روابط سیاسی مطلوبی با سایر کشورها داشتیم هم وجود داشت و نگرانی از وابستگی شدید به واردات گندم، به ویژه در شرایطی که منابع ارزی کشور با محدودیت مواجه می باشد، یک دغدغه جدی است؛ رئیس دولت های هفتم و هشتم در خاطره ای عنوان کرده بود: سقوط قیمت نفت در دومین یا سومین سال مسئولیتم (۷۸ یا ۷۹) که مجبور شدیم بودجه را روی ۱۱ دلار ببندیم همه برنامه های ما هم به همین خاطر منجر به مشکل شد. خشکسالی عظیمی [هم بود]، بطوریکه وزیر بازرگانی در نزدیکی نوروز به من آگاهی داد که برای ۴۸ ساعت بیشتر ذخیره ی گندم نداریم و من این را به رهبری هم نگفتم، خود ایشان هم می داند پس از ۶ – ۷ ماه که وضع بهتر شده بود خدمتشان عرض کردم، شب های بسیار بدی با آن خشکسالی برای من گذشت، من چند شب خواب نرفتم، چون باید شب عید حداقل دو ماه ذخیره گندم داشته باشیم. باتوجه به چنین پیشینه ای، حالا که کشور در اوج جنگ اقتصادی و تحت شدیدترین تحریم ها قرار گرفته اقدام دولت در حذف ردیف اعتباری طرح خودکفایی گندم، اقدامی نسنجیده است. اسماعیل اسفندیاری پور، مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی روز گذشته در گفتگو با خبرنگار مهر از حذف ردیف اعتباری طرح خودکفایی گندم آگاهی داده بود.
جواد وفابخش، معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی نیز اخیراً در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ضرورت پشتیبانی از تولید داخل به ویژه در شرایط جنگ تمام عیار اقتصادی مقابل کشورمان اظهار داشت: با فضای تحریم راهی نداریم جز اینکه متکی به تولید داخل باشیم. چونکه در این شرایط حتی اگر بخواهیم واردات انجام بدهیم یا ارز نداریم یا به ما نمی فروشند بدین سبب باید کاری نماییم که تولید افزایش و واردات کم شود که این هم به نفع تولیدکننده و هم به نفع دولت می باشد.(جزئیات بیشتر)بر این اساس از دولت انتظار می رود باتوجه به شرایط حساس کنونی و جنگ اقتصادی تمام عیاری که کشور درگیر آن است، با تدبیر بیشتری عمل کند تا امنیت غذایی کشور گرفتار مخاطره نشود.

منبع: