خبر خوش معاون وزیر كار برای تعاونگران

به گزارش مدیرسا معاون تعاون وزارت كار با اشاره به امكان ثبت نام تعاونی های متقاضی وام كرونا در سامانه كارا از افزایش سقف تسهیلات صدور ضمانت نامه برای تعاونی ها به میزان ۷۵ درصد و اختصاص خط اعتباری ویژه از جانب صندوق نوآوری و شكوفایی برای ایجاد تعاونیهای دانش بنیان اطلاع داد.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، محمد کبیری در حاشیه وبینار بین المللی تجربه نگاری الگوهای کسب و کارهای تعاونی در کشورهای منتخب که در وزارت کار برگزار شد، اظهار نمود: به مناسبت روز جهانی تعاون و در پشتیبانی از تعاونگران کشور سقف صدور ضمانت نامه برای تعاونی ها توسط صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون را به میزان هفتاد و پنج درصد افزایش دادیم و تفاهم نامه همکاری میان وزارت کار و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به منظور حمایت بیشتر از تعاونی های دانش بنیان و شتاب دهنده های دانش بنیان تعاونی در سرتاسر کشور را به امضا رساندیم.

اختصاص خط اعتباری ویژه برای تعاونیهای دانش بنیان

وی ادامه داد: با کمک صندوق نوآوری و شکوفایی و بانک توسعه تعاون یک خط اعتباری ویژه را برای تعاونی های دانش بنیان بوجود آورده ایم و این تعاونی ها به تمام شعب بانک توسعه تعاون در سرتاسر کشور رجوع و با کمک صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون فرآیند دریافت تسهیلات را با نرخ ترجیحی تسهیل کنند.

تشکیل نخستین اتحادیه تعاونیهای تسهیلگر در سیستان و بلوچستان

معاون امور تعاون وزارت کار تشکیل اتحادیه تعاونی های تسهیلگر را از دیگر اقدامات بخش تعاون اعلام نمود و اظهار داشت: این اتحادیه جمعا از چهل و یک تعاونی در سرتاسر کشور تشکیل می شود و سیاست وزارت کار برای محرومیت زدایی
و توسعه مناطق روستایی از راه تشکیل تعاونی های روستایی واتصال تعاونی های خرد به بازار مصرف با کمک این اتحادیه اتفاق خواهد افتاد و این طرح به صورت آزمایشی در سیستان و بلوچستان اجرا خواهد شد.

کبیری با اشاره به فعالیت بیشتر از نود و چهار هزار تعاونی در کشور اظهار داشت: این تعاونی ها در سه حوزه تولیدی، توزیعی و خدمات فعالیت دارند و بیشتر از ۵۴ درصد تعاونی ها تولیدی هستند.

مذاکره با مرکز آمار برای تعیین سهم دقیق بخش تعاون

معاون وزیر کار همینطور از مذاکره با مرکز آمار ایران برای احصا و تعیین سهم دقیق بخش تعاون در حوزه های مختلف اطلاع داد و اظهار داشت: باتوجه به شرایط اقتصاد کشور، نتایج منفی کووید ۱۹ و تحریمهای ظالمانه آمریکا ضد کشورمان، تعاونی ها بهترین قالب برای مقابله با شمار می روند و به افزایش تاب آوری، جذب سرمایه های خرد و ایجاد اشتغال در کشور کمکم کنند.
ثبت نام تعاونی های متقاضی وام کرونا در سامانه کارا

او در آخر از اختصاص یازده هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک توسعه تعاون در سال قبل اطلاع داد و اظهار داشت: در جهت صدمه شناسی تعاونی های صدمه دیده از بحران کرونا جلسات گوناگونی را به شکل آنلاین برگزار کرده ایم و تعاونی های متقاضی تسهیلات کرونا علاوه بر تسهیلات بانک توسعه تعاون می توانند در سامانه کارا ثبت نام کرده و از وام و تسهیلات حمایتی کرونا بهره مند شوند.