معاون توانیر: ۱۴ مركز استخراج رمزارز مجوز گرفتند

به گزارش مدیرسا معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیر اظهار داشت: تابحال ۱۴ مركز استخراج رمز ارز به ظرفیت ۳۰۰ مگاوات مجوز گرفته اند.
به گزارش مدیرسا به نقل از وزارت نیرو، مصطفی رجبی مشهدی، با حضور در شبکه یک سیما در مورد پاداش ۱۰ میلیون تومانی برای معرفی مراکز غیرقانونی استخراج رمز ارز اظهار داشت: پیش از این وزارت اقتصاد از مردم برای معرفی مراکز غیرقانونی استخراج رمز دعوت کرده بود و بعد از آن بود که وزارت نیرو هم از مردم خواست که مزارع غیرمجاز ارز را شناسایی و معرفی کنند.

وی با اشاره به اینکه تابحال ۱۴ مرکز استخراج رمز ارز به ظرفیت ۳۰۰ مگاوات مجوز گرفته اند، افزود: متأسفانه عده ای هم هستند که با سوءاستفاده از تعرفه های دیگری مانند کشاورزی، خانگی و حتی صنعتی برای استخراج رمز ارز استفاده می نمایند که این تعداد سبب ورود صدمه های زیادی به شبکه می شوند. این مقام مسؤول با بیان این که شناسایی این مراکز از راه مقایسه مصارف با دوره های قبل و سایر راهکارها انجام می شود، اضافه کرد: با این وجود به منظور جلب مشارکت مردم و شناسایی بیشتر استفاده کنندگان غیرمجاز، دستورالعمل پرداخت پاداش به افرادی که این مراکز غیرقانونی را شناسایی و معرفی کنند، تدوین شده است. او همینطور با اشاره به اینکه در پنج شنبه هفته گذشته (۱۹ تیر) مصرف برق نسبت به روز مشابه سال قبل بیشتر از ۴ هزار مگاوات افزایش داشت، اظهار داشت: با عنایت به این که میزان رشد مصارف در همه بخش ها به علت در اختیار داشتن تعداد انشعاب های فروخته شده مشخص است، افزود: بنابراین می توان اظهار داشت که بخشی از این افزایش مصرف به علت استفاده های مجاز نمی باشد. رجبی مشهدی همینطور در مورد آمار مزارع غیرمجاز کشف شده هم اظهار داشت: تابحال بیشتر از یک هزار مزرعه غیرمجاز استخراج رمز ارز شناسایی شده است که در کشور پراکنده اند. وی درباره تعرفه برق استخراج رمز ارز در ایران اظهار داشت: استخراج رمز ارز در ایران با دو نوع تعرفه انجام می شود که بر مبنای آن در ۸ ماه خنک سال، استخراج با تعرفه ۴۸۰ تومان و در ۴ ماه گرم با تعرفه بالاتر صورت می گیرد، اما صنعت برق به منظور پشتیبانی از این کسب و کار، راهکارهایی برای اعمال تخفیف در نظر گرفته است. معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیر افزود: دارندگان مجوز استخراج رمز ارز می تواننند با راهکارهای در نظر گرفته شده می توانند تا ۴۷ درصد از تخفیف بهای برق برخوردار شوند که دستورالعمل های آن ابلاغ گردیده و به اطلاع دارندگان مجوز هم رسیده است. این مقام مسؤول از فرصت دیگری که صنعت برق برای کاهش بهای برق در اختیار این گروه از فعالان اقتصادی گذاشته اطلاع داد و اظهار داشت: بر این اساس در ۴ ماه گرم سال متقاضیان می توانند از راه مشارکت و سرمایه گذاری در طرح های بهره وری مانند طرح تعویض یک میلیون کولر گازی نسبت به تأمین برق خود اقدام نمایند که در این حالت قیمت تمام شده برق برای متقاضیان حدود ۴۷۵ تومان خواهد بود. رجبی مشهدی با اشاره به اینکه به سرمایه گذاران در طرح های بهره وری، گواهی صرفه جویی داده خواهد شد، اضافه کرد: دارنده گواهی صرفه جویی مجاز است معادل انرژی الکتریکی مندرج در گواهی را بر مبنای مقررات جاری، از راه بورس انرژی (به طور مستقیم و یا از راه قراردادهای دو جانبه با مالک نیروگاه) خریداری و برای مصرف نهایی به هر یک از کاربردهای رایج همچون استخراج رمز ارزها، تخصیص دهد.

منبع: