نخستین واحدهای نهضت مسکن به پیشرفت ۱۰ درصد رسید

حدود ۲۷ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن در شهرهای کوچک شروع شده و آنطور که معاون مسکن شهری بنیاد مسکن می گوید به پیشرفت ۱۰ درصد رسیده است.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، همزمان با ثبت نام متقاضیان در طرح جهش تولید و تأمین مسکن (نهضت ملی مسکن) که تا ۲۸ آبان ادامه دارد کارهای اجرایی این پروژه در خیلی از نقاط کشور شروع شده است. طبق اعلام محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ تا روز ۲۲ آبان ماه ۱۶۵ هزار واحد آماده کلنگ زنی شده که ۵۴۰۰ واحد آغاز و هر روز بر این تعداد افزوده می شود.
مسئولیت اجرای طرح نهضت ملی مسکن در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر بر عهده بنیاد مسکن قرار دارد که تابحال ۸۳ هزار قطعه زمین برای اجرای این طرح در اختیار بنیاد قرار گرفته، تابحال ۵۷ هزار نفر واریز وجه داشته اند، برای ۴۷ هزار واحد اراضی تخصیص یافته و ۲۷هزار واحد به مرحله اجرا رسیده است. ۲۰ هزار واحدی که زمین دارند و عملیات اجرایی آنها آغاز نشده است در مرحله تغییر کاربری، الحاق و صدور پروانه هستند.
حمیدرضا سهرابی ـ معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ـ پیشرفت فیزیکی واحدهای شروع شده و درحال اجرای نهضت ملی مسکن را ۱۰ درصد عنوان نمود.
گفته می شود که پروژه نهضت ملی مسکن در چهار بخش دنبال می شود؛ یک بخش در ارتباط با شهرهای کوچک است که به چند خانوار زمین واگذار می شود و به صورت پیش فرما خودشان می سازند. گروه دوم تعاونی هایی هستند که توانایی ساخت دارند و عملکردشان در گذشته مثبت بوده است.
گروه سوم انبوه سازان و پیمانکاران هستند که در این طرح امکان ورود دارند. هم اکنون با چند هزار پروژه قرارداد بسته شده و درحال کار کردند. گروه چهارم شرکتهایی که در صنعتی سازی فعالیت می نمایند. این گروه، محدود به خارج یا داخل نیستند. هدف وزارت راه و شهرسازی این است که سهم صنعتی سازی را در حوزه ساخت و ساز کشور افزایش دهد.
در این حوزه مذاکراتی با شرکتهای خارجی همچون شرکتهای چینی برای ورود تکنولوژی ساخت در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد که رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ گفته هنوز به نتیجه قطعی در مذاکره با شرکتهای خارجی نرسیده ایم. او چند روز قبل در حاشیه یک همایش اعلام نمود: قرار نیست که چینی ها کارگر به ایران بیاورند، یا مهندس یا مصالح ساختمانی وارد کشور کنند. چینی ها تکنولوژی های جدید ساخت وساز را به ایران می آورند. قاسمی، شیوه های سنتی را زمانبر، فاقد کیفیت لازم و سرعت دانست که ملاک عمل در تولید مسکن می باشد.
ازاین رو گزارش، از روز ۲۸ مهرماه به مدت یک ماه ثبت نام اجرای قانون جهش تولید مسکن در سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن به نشانی saman.mrud.ir در ۳۱ استان و شهرهایی که زمین برای آنها تأمین شده، شروع شده است. متقاضیان بعد از ورود بر روی گزینه «ثبت نام نهضت ملی مسکن» کلیک کنند. عدم استفاده از تسهیلات یارانه ای دولتی در بخش مسکن و سبز بودن فرم «ج»، فقدان مالکیت خصوصی، متاهل یا سرپرست خانوار بودن و سابقه حداقل پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا چهار شرط اصلی خواهد بود. درمورد شرط تاهل، پنج گروه شامل خانم های بالای ۳۵ سال، افراد دارای معلولیت بالای ۲۰ سال، نخبگان علمی، مردان مجرد بالای ۴۵ سال و بیماران خاص، می توانند ثبت نام کنند. درباره نداشتن مالکیت هم برخی گروههای درآمدی در بعضی مناطق بر مبنای تشخیص وزارت راه و شهرسازی از این شرط معاف هستند.

منبع: