صمت در هفته ای كه گذشت؛ گسترش روابط تجاری با سوریه

سفر ۳ روزه وزیر صمت به سوریه و امضای ۴ سند همکاری، عدم تعیین تکلیف قیمت خودرو در ستاد تنظیم بازار و رایزنی وزارت صمت با نفت برای معافیت فولادی ها از قطع گاز همچون اخبار این هفته صمت بود.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، در هفته دوم آذرماه اتفاقات گوناگونی در زمینه صنعت، معدن و تجارت رقم خورد که شاید مهم ترین آن سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران به کشور سوریه باشد.
در این سفر سه روزه، چهار سند همکاری شامل صورتجلسه کمیته تجاری بین ایران و سوریه، صورتجلسه کمیته صنعتی دو کشور و دو سند همکاریهای استاندارد نیز به امضای طرفین رسید و دومین نمایشگاه تخصصی ایران در سوریه در مرکز بین المللی نمایشگاه های دمشق نیز افتتاح شد.
همچنین فاطمی امین در خلل این سفر از آمادگی شرکت های ایرانی جهت راه اندازی مجدد کارخانه های متوقف شده در سوریه و ایجاد صنایع مشترک خبر داد؛ از سویی دیگر نیز شافعی رییس اتاق تجاری ایران اعلام نمود که بخش خصوصی آماده دوگانه سوز کردن خودرو های سوری است.
بازار و صنعت خودرو همچنان بلاتکلیف
از ابتدای سال جاری بازار خودرو دستخوش نوسانات زیادی شده اما در دو هفته گذشته به تبع رفت و برگشت افزایش قیمت و نزدیک شدن به مذاکرات برجام، بازار در شوک فرو رفته و منتظر تغییرات است. بررسی های میدانی نیز نشان میدهد که از اواخر آبان تا امروز، بااینکه قیمت ها خارج از محدوده قدرت خرید اغلب مصرف کنندگان است اما بر خلاف انتظارات با افزایش قابل توجهی همراه نبوده است.
همچنین عدم تصمیم گیری ستاد تنظیم بازار در مورد قیمت خودرو که از دیگر عواملی است که سبب استپ در بازار خودرو شده است. البته اخبار واصله بیان کننده این بود که ستاد چهارشنبه ۱۰ آذر ماه نظر نهایی خودرا در مورد قیمت خودرو اعلام می کند اما باز هم عملیاتی نشد و روز گذشته ستاد تنظیم بازار، خروجی خاصی در مورد خودرو نداشت تا کماکان بازار خودرو بلاتکلیف بماند.
افزایش بیش از ۶۰ درصدی قیمت تعدادی از کالاهای اساسی
روند قیمت کالاهای اساسی طی یک سال قبل باوجود وعده های مکرر مسئولان همچنان افزایشی بوده، به گونه ای که سبب کاهش تقاضا خصوصاً در اقلامی همچون گوشت و برنج شده است.
در این بین، بررسی آمار ارائه شده از طرف وزارت صمت از قیمت کالاهای اساسی در مهر ماه سال ۱۴۰۰ نشان میدهد که نرخ انواع کالاهای اساسی نسبت به مهر ۱۳۹۹ با افزایش محسوسی همراه بوده است؛ به شکلی که در مهر ۱۴۰۰ نسبت به مهر ۹۹، قیمت برنج ایرانی ۶۲ درصد، شکر ۷۵ درصد و گوشت ۶۰ درصد بالا رفته است.
رایزنی وزارت صمت با نفت برای معافیت فولادی ها از قطع گاز
هر ساله در فصل سرما وزارت نفت به سبب محدودیت های گازی، مبادرت به قطع گاز صنایع می کند. با توجه به این که امسال اعمال این محدودیت ها از اواخر آبان ماه شروع شده، واحدهای فولادی ضمن انتقاد از وضعیت فعلی خواهان معافیت از قطع گاز شدند.
یعقوبی معاون اجرائی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در این رابطه اصرار کرد که فشار شرکت ملی گاز بر روی واحدهای فولادی خصوصاً واحدهای تولیدکننده آهن اسفنجی بسیار زیاد است. این در حالیست که آهن اسفنجی یک کالای راهبردی در زمینه فولاد است و اگر تولید این محصول به حداقل برسد، تولید فولاد نیز عملاً متوقف می شود.
به گفته وی مذاکراتی بین وزارت صمت با وزارت نفت بمنظور عدم قطع گاز واحدهای تولید آهن اسفنجی در حال انجام می باشد برای اینکه در صورت قطع گاز این واحدها، بخش تولید فولاد به مشکل می خورد.
نصب شناسه کالا روی اقلام الکتریکی و الکترونیکی الزامی شد
وزارت صمت طی هفته جاری دستورالعمل اجرائی ثبت شناسنامه، گرفتن و نصب شناسه کالا برای گروه کالایی اقلام الکتریکی و الکترونیکی ابلاغ نمود که کالاهای مشمول این ابلاغیه کلیه کالاهای الکتریکی و الکترونیکی هستند.
بر این اساس تمامی تولیدکنندگان و واردکنندگان اقلام کالاهای مشمول، ملزم به ثبت شناسنامه و گرفتن شناسه کالا برای کلیه سطوح محصول تا انتهای زنجیره فروش و نصب شناسه کالا تا کوچک ترین سطح بسته بندی کالاهای خود هستند.
همچنین تمامی متقاضیان از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل باید جهت ثبت نام، احراز صلاحیت و انجام عملیات شناسه کالا به سامانه جامع تجارت مراجعه کنند.
غفلت دولت از ارزآوری کاغذ بسته بندی
طبق گفته روغنی رییس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا تقریباً یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن، کاغذ بسته بندی تولید می نماییم، در صورتیکه نیاز کشور ۸۰۰ هزار تن است؛ یعنی دو برابر نیاز کشور کاغذ بسته بندی تولید می نماییم، بدین سبب نیاز داریم که در این بخش با حمایت دولت، صادرات را تقویت نماییم.
آنطور که روغنی می گوید، تولید کاغذ بسته بندی خوب است و جزو کشورهای صاحب مزیت در منطقه هستیم و می توانیم در رقابت با ترکیه وارد منطقه شویم؛ منتهی دولت باید حمایت کند تا امکان صادرات وسیع برقرار شود.
بازار کاغذ آشفته تر از همیشه
چند سالی است که بازار کاغذ هر چند وقت یک دفعه با نوسانات شدیدی مواجه می شود؛ منابع مورد نیاز این بازار بنا به سیاست های غلط گذشته علاوه بر داخل، از خارج نیز تامین می شود که البته در بخش کاغذ روزنامه کشور وابستگی صد در صدی و در بخش کاغذ تحریر وابستگی بیش از ۷۰ درصدی به واردات دارد. همین وابستگی باعث شده که افزایش های گاه و بیگاه نرخ ارز و نوسانات این بازار، دامن حوزه کاغذ را نیز بگیرد و کاغذ تبدیل به کالای گران شود.
حالا نیز به سبب مشکلات تامین ارز، ریل گذاری های غلط و عدم تسلط کافی دولت و تنظیم گران -وزارت صمت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی- بر این حوزه علاوه بر از میان رفتن آرامش بازار، زمینه برای موج سواری دلالان و سوداگران فراهم گشته است.
علاوه بر مصرف کنندگان کاغذ تحریر، روزنامه ها و مطبوعات چاپی نیز همچون مهم ترین قربانیان وضعیت موجود هستند؛ به شکلی که طی روزهای گذشته تعدادی از مدیر مسئولان روزنامه ها اعلام نمودند که دیگر توان چاپ نشریه خودرا ندارند چونکه بررسی ها نشان میدهد هم اکنون قیمت کاغذ روزنامه در بازار آزاد به ۳۰ هزار تومان رسیده است.