توضیحات مترو در مورد افتتاح متروی پرند تا آخر سال

روابط عمومی متروی تهران و حومه اعلام نمود که باوجود پیگیری های گوناگون و گرفتن مجوزهای قانونی جهت تامین منابع مالی پروژه خط متروی تهران-پرند، هنوز اقدامی که منجر به پرداخت پول یا تهاتر زمین به پیمانکار مربوطه شود، صورت نپذیرفته و همین طور مساله موجب بروز نگرانی هایی در خرید تجهیزات لازم جهت راه اندازی فاز نخست این خط شده است.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، روابط عمومی و امور بین الملل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) با ارسال متنی اعلام نمود: طبق توافق نامه ای که روز ۵ بهمن سال قبل به امضاء استاندار تهران، سرپرست شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید، مدیر عامل شرکت مترو و سایر عوامل ذیربط رسید، قرار بود در صورت امکان، مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان از محل منابع داخلی شرکت عمران شهر جدید پرند به این پروژه اختصاص پیدا کند و اگر چنین موردی محقق نشد، زمینی به مساحت ۲۵ هکتار با تغییر کاربری انجام شده به پیمانکاران واگذار شود. اما در عمل چنین نشد و این در حالی بود که چگونگی تامین منابع مالی و اجرای پروژه خط متروی تهران-پرند در جلسه برگزارشده مورخ ۳ آذر ۱۴۰۰ در دفتر وزیر راه و شهرسازی با حضور استاندار و شهردار تهران تعیین تکلیف شده بود.
در ادامه و با تأخیری حدوداً ۳ ماهه، صورتجلسه دیگری بین شرکت عمران شهر جدید پرند و شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) امضاء شد که طبق آن می بایست اراضی در نظر گرفته شده برای تحویل به پیمانکار پروژه تهاتر گردد، اما این امر نیز ظاهراً به نتیجه عملی نیجامیده است.
با این اوصاف و از آنجا که امکان فشرده سازی مجدد برنامه زمان بندی پروژه وجود نداشته و از سویی وعده بهره برداری از خط متروی تهران-پرند تا پیش از اختتام سال جاری توسط مسئولان امر بارها عنوان شده است، نگرانی هایی بابت خرید و نصب تجهیزات لازم این خط که قسمتی از آن باید از خارج از کشور تهیه شود و ثبت سفارش، ساخت، حمل و نصب آنها زمانبر است، به وجود آمده است.
گفتنی ست پروژه ساخت و راه اندازی خط متروی تهران-پرند که جزو متروی شهرهای اقماری به شمار می آید، همچون طرح های توسعه ای وزارت راه و شهرسازی به حساب آمده و شرکت مترو تهران به نمایندگی از شهرداری تهران، فقط مجری اجرای آن شمرده می شود. در چنین شرایطی، وظیفه تامین منابع مالی پروژه بر عهده کارفرما که وزارت راه و شهرسازی است، می باشد.
البته باوجود تمام مشکلات مالی موجود، پروژه همچنان فعال بوده و در کنار ادامه پروسه نازک کاری ایستگاه، مراحل تکمیلی روسازی مسیر خط متروی تهران-پرند شامل تثبیت، زیرکوبی خط و ریل ها با بهره گیری از تجهیزات مکانیزه در حال انجام می باشد. ضمن این که ریل گذاری کل مسیر نیز انجام شده است.