بنابر اعلام مسئولان وزارت راه و شهرسازی اولویت وام اجاره با کسانی است که قبلا استفاده نکرده اند

مدیرسا: از امروز ثبت نام برای دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن در سامانه طرح های حمایتی وزارت راه و شهرسازی شروع می شود و بنا به قول مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن، اولویت با کسانی است که قبلا این وام را دریافت نکرده اند. سقف این تسهیلات در تهران ۱۰۰ میلیون، مراکز استان ها ۷۰ میلیون و سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان است.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، از امروز ثبت نام برای دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن در سامانه جامع طرح های حمایتی وزارت راه و شهرسازی به نشانی http: //saman.mrud.ir شروع شده است. در این خصوص پروانه اصلانی، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن این وزارت خانه در یک برنامه تلویزیونی جزئیاتی از نحوه ثبت نام و دریافت تسهیلات وام ودیعه اجاره مسکن را توضیح داد و اظهار داشت: با مصوبه شورای پول و اعتبار، سقف وام در تهران ۱۰۰ میلیون تومان، در مراکز استان ها ۷۰ میلیون و در سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
اصلانی در پاسخ به این پرسش که چه کسانی می توانند از وام ودیعه مسکن استفاده کنند، اعلام نمود: بطور قطع کسانی که تابحال از وام ودیعه مسکن استفاده نکردند در اولویت استفاده قرار دارند. یکی از اولویت های بهره مندی از وام ودیعه مسکن این است که متقاضیان قبلا از این وام استفاده نکرده باشند.

اجاره نامه و کدرهگیری برای دریافت وام ودیعه الزامی است
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن خاطرنشان کرد: افرادی که متقاضی دریافت تسهیلات ودیعه اجاره مسکن هستند باید دارای اجاره نامه و کد رهگیری باشند. هدف این است که واقعا وام تسهیلات ودیعه مسکن صرف کمک ودیعه اجاره مسکن شود، نه صرف خرید کالاها و خدمات دیگر که آثار تورمی دارند. تصمیم بر آن است که حتما بعد از دریافت کد رهگیری وام ودیعه مسکن پرداخت شود؛ ازاین رو مراحل اولیه توافقات بین موجر و مستاجر می تواند در دفاتر مشاوران املاک صورت گیرد و در نهایت وام ودیعه به متقاضیان حائز شرایط تعلق گیرد.
اصلانی ضمن اشاره به افرادی که سالهای گذشته وام ودیعه دریافت کرده اند در مورد تکمیل موجودی و رسیدن به سقف مصوب تسهیلات، اعلام نمود: منبع تأمین تسهیلات کمک ودیعه مسکن محدود است و ازاین رو اولویت بندی حتما باید در نظر گرفته بشود تا کسانیکه تاکنون از وام ودیعه مسکن استفاده نکرده اند در اولویت قرار بگیرند. هم اکنون افرادی در اولویت دریافت وام ودیعه مسکن و معرفی به بانک هستند که سالهای گذشته وام ودیعه را دریافت نکرده اند.

متقاضیان در سامانه طرح های حمایتی مسکن برای وام ودیعه اجاره ثبت نام کنند
وی تصریح کرد: از آنجائیکه رقم وام در سطوح مختلف شهری متفاوت می باشد تعداد افرادی که می توانند از این وام بهره مند شوند بر مبنای درخواست است. با این وجود سقف در نظر گرفته شده برای پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن ۴۰ هزار میلیارد تومان است. همینطور با عنایت به این که وام ودیعه مسکن در تهران، مراکز استان ها و سایر شهرها ۱۰۰، ۷۰ و ۴۰ میلیون تومان است بسته به این که تقاضاها در کدام شهرها و چه تعداد باشد بطور قطع روی تعدادی که می توانند از این تسهیلات استفاده کنند تأثیر می گذارد.
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن اظهار داشت: جهت استفاده از این وام ها و در کل تسهیلات حوزه مسکن متقاضیان باید به نشانی سامانه های حمایتی وزارتی راه و شهرسازی به نشانی saman.mrud.ir رجوع کنند و در بخش تقاضای تسهیلات ودیعه مسکن ثبت نام کنند.
بنابراین گزارش، با نزدیک شدن به فصل جابه جایی به تدریج شاهد تغییر قیمت ها در بازار اجاره هستیم. این در شرایطی است که دولت مطابق دو سال پیش از آن سقف مجاز افزایش اجاره بها را در تهران ۲۵ درصد، دیگر کلانشهرها ۲۰ درصد و سایر شهرهای کشور ۱۵ درصد اعلام نموده و در دو سال قبل به علت صدمه های اقتصادی ناشی از کرونا پرداخت وام به مستأجران را در دستور کار قرار داده است. سال قبل سقف تسهیلات در شهر تهران ۷۰ میلیون تومان، در سایر کلانشهرها ۴۰ میلیون و در دیگر شهرهای کشور ۲۵ میلیون تومان تعیین شده بود که سال جاری به ترتیب به ۱۰۰، ۷۰ و ۴۰ میلیون تومان افزوده شده است. در دو سال قبل ۴۵۰ هزار خانوار وام اجاره را دریافت کرده اند. این در شرایطی است که حدود ۸.۵ میلیون خانوار مستاجر در کشور وجود دارد. یعنی جمعا حدود ۵ درصد اقشار اجاره نشین وام را گرفته اند که حدودا در هر سال ۲.۵ درصد را شامل می شود.