بدون دریافت یک ریال از دولت و بانک ها، خانه می سازیم

به گزارش مدیرسا، تفاهمنامه همکاری برای ساخت پروژه های مسکونی در مناطق کم برخوردار تهران، بین اتحادیه تعاونی های عمرانی تهران و اداره موقوفات مروی منعقد گردید.

به گزارش مدیرسا به نقل از اتحادیه تعاونی های عمرانی تهران، دکتر تورج فرهادی شهردار منطقه ۱۹ شهرداری تهران در مورد انعقاد تفاهمنامه اداره موقوفات مروی با اتحادیه تعاونی های عمرانی تهران جهت اجرای پروژه مسکونی در منطقه ۱۹ ضمن تاکید بر استفاده از ظرفیت های بخش تعاون برای تحقق اهداف تولید مسکن توسط دولت و شهرداری اظهار داشت: با عنایت به تأکیدات دکتر زاکانی شهردار تهران و ایده ویژه ایشان در خصوص ایجاد شهرک های الگو و درنهایت تحقق شعار «تهران؛ شهر الگوی جهان اسلام» در منطقه ۱۹ شهرداری تهران دو پروژه مسکونی تعریف و عملیاتی شد.
به گفته شهردار منطقه ۱۹ راه اندازی این دو پروژه که باهدف تأمین نیازهای هر پروژه در خود آن، با مطالعات و بررسی های کارشناسی در شهرداری منطقه ۱۹ و با همکاری و همراهی اداره موقوفات مدرسه مروی آغاز شد، می تواند در تأمین مسکن برای اقشار کم برخوردار مناطق جنوبی تهران بسیار مؤثر بوده و با امکانات و اقدامات صورت گرفته می توانیم تعداد پروژه ها را به مرور افزایش دهیم.
فرهادی با تاکید بر عزم ملی برای تولید مسکن اظهار داشت: لازم است همه افراد، شخصیت های حقیقی و حقوقی در هر پست و مقام دولتی و خصوصی برای حل معضل مسکن که نیاز واقعی مردم است همکاری و همراهی جدی داشته باشند.
وی تاکید کرد: شهرداری ها یکی از ارکان اصلی تولید مسکن هستند که در مباحث مختلفی شامل صدور مجوزها، عوارض، پهنه ها و کاربری ها، جمعیت پذیری، مدیریت و خدمات شهری می توانند در کنار دولت قرار بگیرند.
شهردار منطقه ۱۹ در مورد حضور بخش تعاون در عرصه تولید مسکن اظهار نمود: اساسا تعاونی ها هم می توانند تسهیل کننده این اقدامات بوده و در کنار این مجموعه های دولتی قرارگرفته و بعنوان زنجیره اتصال بین مردم، سرمایه گذاران و دولت نقش خویش را ایفا کنند. از تجمیع ظرفیت های ارکان دخیل در تولید مسکن و کنار هم قراردادن هدفمند این بخش ها، میتوان بزودی شاهد اتفاقات بسیار مثبت و مؤثری در جهت تولید مسکن بود.
وی در انتها اضافه کرد: اتحادیه تعاونی های عمرانی تهران هم در جهت جلب و جذب مخاطب و کسانی که نیازمند واقعی مسکن هستند نقش مؤثری خواهد داشت. این اتحادیه می تواند در این راه با جذب سرمایه های خرد به اجرای هرچه بهتر مأموریت بزرگ دولت کمک کرده و اتفاقات خوبی را رقم بزند. ما هم در کنار موقوفه و بخش تعاون اراده داریم که در این راه با تمام توان گام برداشته و بخشی از معضلات مسکن مردم عزیزمان را برطرف نمائیم.
در ادامه این مراسم حسین منفرد معاون اقتصادی اداره موقوفات مروی، ضمن تاکید بر عزم و اراده ملی بر تولید مسکن در تشریح جایگاه موقوفات در این صنعت اظهار داشت: رسالت معاونت اقتصادی موقوفات مروی که تقریبا یک سال از تشکیل آن می گذرد ایجاد ارزش افزوده برای اراضی تحت اختیار موقوفات است.
وی اضافه کرد: طی یک سال قبل طرح جامعی نگارش شد که به جای خام فروشی و واگذاری زمین به مستاجران با مجموعه هایی که در حوزه های مختلفی ازجمله تولید مسکن و یا شهرسازی فعالیت خوبی داشته اند تعامل و همکاری نماییم و ارزش افزوده قابل توجهی برای این اراضی با ساخت مسکن ایجاد نمائیم.
معاون اقتصادی اداره موقوفات مروی تصریح کرد: همکاری با اتحادیه تعاونی های عمرانی تهران و استفاده از تجارب و تخصص این مجموعه در جهت جذب مشارکت های عمومی یکی از اقداماتی است که اداره موقوفات مروی بسیار به آن خوش بین بوده و امیدواریم در راه جذب منابع و تولید و عرضه مسکن به متقاضیان واقعی از ظرفیت های موجود در این اتحادیه استفاده نماییم.
خشایار باقرپور مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران هم در این مراسم با تشریح جایگاه تعاون در اقتصاد کشور اظهار داشت: با عنایت به این که مقوله مسکن یک مقوله چندوجهی است و با اقدامات یک ارگان یا یک نهاد نمی توان آنرا اجرا کرد، ما در قسمت تعاون در نظر داریم در کنار دولت سیزدهم قرار داشته و با تمام توان و ظرفیت برای حل مشکل مسکن مردم، بویژه اقشار ضعیف جامعه که به علت تورم روز افزون توان خرید خویش را از دست می دهند گام برداریم.
وی تاکید کرد: ما در این اتحادیه با تاکید بر زیرساخت های قانونی و اسناد بالادستی کشور، آمادگی داریم بدون دریافت یک ریال نقدینگی از دولت و یا شبکه بانکی متقاضیان را خانه دار نماییم.
باقرپور تاکید کرد: به ازای هر خانوار ایرانی ۱.۱ واحد مسکونی در کشور وجود دارد. این معضل از قبل از انقلاب اسلامی وجود دارد، دلیل آن هم اینست که نظام توزیع عادلانه ای در کشور برای مسکن ایجاد نکرده ایم.
وی خاطرنشان کرد: ما آمادگی داریم در اولین جلسه ای که با وزیر راه و شهرسازی داشته باشیم طرح و ایده خویش را عرضه کرده و با صراحت می گوئیم بدون دریافت یک ریال از دولت حاضریم مسکن حمایتی و با کیفیت برای مردم بسازیم.
در پایان مراسم انعقاد تفاهمنامه، جلال بهرامی مدیر پروژه های اجرایی موقوفات مروی هم ضمن تاکید بر نقش تعاونی ها در تأمین منابع پروژه های مسکونی اظهار داشت: ما نقشه راه های مختلفی را بررسی کردیم اما حضور تعاونی ها با عنایت به تجاربی که در مباحث سرمایه گذاری، سرمایه پذیری و مدیریت منابع دارند می تواند در جهت پیشبرد اهداف ما بسیار مؤثر باشد.
وی تاکید کرد: با مذاکراتی که با مدیران اتحادیه داشتیم به این نتیجه رسیدیم که در کنار آنها ریسک عملیاتی ما خیلی کم شده و ما می توانیم با استفاده از ظرفیت های تعاونی ها و مدیران مجموعه زمان ساخت هر پروژه را بین ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش داده و سرعت بیشتری به ساخت و تحویل پروژه ها بدهیم.
گفتنی است، اولین پروژه همکاری بین اداره موقوفات مروی و اتحادیه تعاونی های عمرانی تهران، پروژه پونه واقع در جنوب غرب تهران و منطقه ۱۹ بوده که شامل ۸۸۰ واحد مسکونی است.

منبع: