رئیسی در جلسه نظارت ستادی وزارت كار: اشتغال آفرینی از فاکتورهای اصلی ارزیابی عملکرد مدیران دولت مردمی است

مدیرسا: رییس جمهور تنظیم گری و ایجاد هماهنگی با دستگاه های مختلف برای ایجاد اشتغال، رفع ناترازی در عملکرد صندوق های بازنشستگی، ایجاد پایداری و افزایش توان و کارآمدی صندوق های بیمه ای و فعال سازی بخش تعاون را از با اهمیت ترین ماموریت های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برشمرد.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، سید ابراهیم رئیسی قبل از ظهر امروز پنجشنبه در دهمین مقصد از جلسات نظارت ستادی بر دستگاه های اجرائی به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رفت و ضمن استماع گزارش عملکرد بخش های مختلف این وزارتخانه رهنمودها و راهکارهای مهمی در راستای ارتقای کمی و کیفی کارهای این وزارتخانه ارائه کرد.
رییس جمهور در این نشست با اشاره به ارتباط گسترده مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با مردم و بدنه اجتماعی، نقش این وزارتخانه را در عدالت محوری و عدالت گستری و مردم پایه کردن اقتصاد مهم توصیف کرد.
رئیسی تنظیم گری و ایجاد هماهنگی با دستگاه های مختلف برای ایجاد اشتغال را از ماموریت های اصلی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دانست و از مسئولان این وزارتخانه خواست برای تحقق عدالت در عرصه اشتغال، با راه اندازی و تکمیل سامانه های اطلاعاتی و نظارتی در حوزه اشتغال، بستری فراهم آورند تا اطلاعات مربوط به فرصت های شغلی و همین طور توانمندی و مهارت کارجویان به طور شفاف در آن درج شود، تا هم کارجویان و هم متقاضیان نیروی کار نیازهای خودرا از این طریق تامین کنند.
رییس جمهور تلاش موثر و موفق در حوزه اشتغال آفرینی را از فاکتورهای اصلی ارزیابی عملکرد مدیران دولت مردمی عنوان و اشاره کرد: باتوجه به کندی در اجرای اسناد بالادستی و قوانین طی سالیان گذشته، آنچه هم اکنون ضروریست به ثمر نشستن مصوبات موجود است، بدین سبب مسئولان در رابطه با اشتغال آفرینی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید توان خودرا برای اجرای قوانین و مصوبات شورای عالی اشتغال و دستگاه های مرتبط بکار گیرند.
رییس جمهور تامین سالانه یک میلیون شغل را نیاز ضروری کشور و تکلیف قانونی دولت ها دانست و اضافه کرد: عقب ماندگی در تامین این نیاز در سالهای قبل، ضرورت تلاش بیشتر برای ایجاد اشتغال به ویژه تامین شغل برای فارغ التحصیلان دانشگاهی را بیشتر کرده که البته دولت سیزدهم قدمهای موثری دراین زمینه برداشته است.
بهبود فضای کسب وکار، افزایش مهارت آموزی بوسیله تقویت هنرستان ها در آموزش و پرورش، توجه به تولیدات دانش بنیان و همین طور تمرکز بر توسعه صنایع سبک بجای توسعه صنایع سرمایه بر و دیربازده، از دیگر سفارش های رئیسی به مسئولان در حوزه اشتغالزایی بود.
رئیسی در بخش دیگری از سخنانش فعال سازی بخش تعاون به عنوان یکی از سه رکن اقتصاد کشور را از ماموریت های مهم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دانست و گفت: فعالیت تعاونی ها در عرصه های مسکن، کشاورزی و تولید می تواند منشاء اثرات بزرگ اجتماعی و اقتصادی باشد.
رییس جمهور پایداری و افزایش توان و کارآمدی صندوق های بیمه ای را ماموریت دیگر وزارت تعاون عنوان و اشاره کرد: وجود ناترازی در عملکرد این صندوق ها موضوع نگران کننده ای است اما خوشبختانه در این دولت قدمهای عملی برای حل این ناترازی ها برداشته شده است.
رئیسی با اعلان اینکه در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ راهکارهایی برای تسریع در رفع ناترازی های صندوق های بازنشستگی طراحی کردیم که امیدواریم با همکاری نمایندگان محترم مجلس تصویب و اجرا شود، از مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواست اصلاحات سنجه ای صندوق های بازنشستگی را بدون رودربایستی دنبال کنند.
رییس جمهور با تأکید بر ضرورت تکریم اقشار تحت پوشش بخش های حمایتی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، از مسئولان این وزارتخانه خواست، با ایجاد سامانه های اطلاعاتی و ارتباطی زمینه شناسایی افراد نیازمند را فراهم آورند تا حمایت ها با حفظ شأن، کرامت و احترام آنان صورت گیرد و از طرف دیگر تلاش شود در مورد افرادی که توان کار دارند، توانمندسازی، جایگزین پرداخت کمک های مالی شود.
رییس جمهور با اظهار رضایت از گزارش های ارائه شده از طرف مدیران بخش های مختلف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچون در حوزه اصلاح و تحول در عملکرد صندوق های بازنشستگی اشاره کرد: این گزارش های امیدبخش به اطلاع مردم رسانده شده و هر جا که رفع مشکلات نیاز به مشارکت و همکاری مردم دارد، موضوع با آنها در میان گذاشته شود.
رئیسی در ادامه سخنانش از مسئولان وزارت تعاون خواست با تبدیل کردن سهام مدیریتی دولت در شرکت های تحت پوشش به سهام غیرمدیریتی و واگذاری امور به مدیران کارآمد، کیفیت و راندمان را در شرکت های تابعه ارتقا دهند.
ضرورت نظارت بیشتر بر انضباط بخشی به منابع و مصارف و انتصاب افراد در شرکت و هلدینگ های تحت پوشش برمبنای توانمندی و صلاحیت های افراد از دیگر تاکیدات رییس جمهور در این نشست بود.
رئیسی ایجاد تحول برمبنای نگاه عدالت محور و کار جهادی را انتظار مردم از دولت سیزدهم دانست و اشاره کرد: ایجاد تحول در یک سازمان اداری با کار عادی و معمولی ممکن نیست، مسئولان بدانند که رسیدگی به خواسته ها و عمل به انتظارات مردم آزمون بزرگی برای آنهاست.
رییس جمهور با تأکید بر این نکته که سازمان تامین اجتماعی نباید حیات خلوت دولت ها محسوب شود، اشاره کرد: حل مسائل کارگری و کارفرمایی و تولید در گرو نگاه همه جانبه به مسائل مختلف هر یک از این عرصه ها است و نگاه یکسویه به مشکلات یکی از بخش ها فقط مشکلات را زیاد می کند.
قبل از سخنان رییس جمهور سید صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در سخنانی با اشاره به ارائه گزارش مدیران بخش های مختلف درباره ی گزارش عملکرد این وزارتخانه اظهار داشت: خوشبختانه با بسیج همه کنشگران عرصه کارآفرینی توانستیم وعده دولت در حوزه ایجاد اشتغال را محقق نماییم که آمار آن با مراجعه به سامانه های اطلاعاتی وزارتخانه بطور دقیق قابل دسترسی و اصالت سنجی است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همین طور کوشش برای متناسب سازی مهارت آموزی ها با نیازهای بازار کار، کوشش برای رفع فقر مطلق، افزایش سهم تعاونی ها در اقتصاد کشور، کمک به اجرای نهضت ملی مسکن، تاکید بر مردمی سازی اقتصاد، کاهش ناترازی منابع و مصارف و پایداری صندوق های بازنشستگی، استقرار نظام تامین اجتماعی کارآمد و فراگیر برمبنای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، ارتقای راندمان در نظام بازنشستگی، پرداخت قسمتی از بدهی های سازمان تامین اجتماعی، ایجاد شفافیت و هدفمند کردن مسئولیت های اجتماعی شرکت های تابعه و ارائه تمام مجوزهای تحت نظر این وزارتخانه در درگاه ملی صدور مجوزها را از دیگر اقدامات و دستاوردهای این وزارتخانه در مدت سپری شده از دولت مردمی عنوان نمود.

منبع: