آنها که بیشتر از ۱۰۰ خانه دارند!

به گزارش مدیرسا، دولت اعلام نموده که تا کنون حدود ۲۰۰ هزار خانه خالی در کشور مشمول مالیات شده و اولویت شناسایی، واحدهای آن دسته از مالکانی است که بیشتر از ۱۰۰ خانه ی خالی در اختیار دارند؛ یعنی صدها نفر در ایران مالک بیشتر از ۱۰۰ خانه خالی هستند.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، بازار معاملات مسکن در تهران کساد است و آپارتمان های بزرگ متراژ در رکود عمیق تری به سر می برند. بررسی ها نشان داده است نرخ های پیشنهادی در مقایسه با ماه گذشته با افت روبرو شده و این در شرایطی است که طرف تقاضا واکنش خاصی به قیمت های جدید از خود نشان نمی دهد.
بر مبنای صحبت های مشاوران املاک، حجم سرمایه گذاری به قصد نگهداری در بازار مسکن کاسته شده است. یکی از علل این مورد می تواند اعلام خبر دریافت مالیات از خانه های خالی باشد.
گفته می شود که تا کنون حدود ۲۰۰ هزار واحد مسکونی خالی در کشور به سازمان امور مالیاتی معرفی شده که اولویت، شناسایی واحدهای آن دسته از مالکانی است که بیشتر از ۱۰۰ خانه ی خالی در اختیار دارند. این خبر بدان معناست که احیانا صدها نفر در ایران مالک بیشتر از ۱۰۰ خانه خالی هستند و عموما واحدها را احتکار کرده اند. بررسی ها نشان داده است بخش قابل توجهی از واحدهای مسکونی خالی استان تهران در شهر جدید پردیس، پرند و منطقه ۲۲ قرار دارد. شنیده می شود یک فرد حقیقی در پردیس بیشتر از ۱۰۰ آپارتمان خریداری نموده است.
قانون مالیات خانه های خالی از آذرماه ۱۳۹۹ به تصویب رسیده اما مقرر است بعد از وقفه حدودا سه ساله ناشی از نبود مکانیزم شناسایی، از ۱۵ شهریور سال جاری به شکل جدی اجرایی شود. از نظر سیاست گذار و قانون گذار مالکیت ده ها واحد مسکونی فی نفسه ایرادی ندارد اما باید در بازار مسکن یا اجاره ارائه شود.

دولت سیزدهم در نظر دارد تا از روز ۱۵ شهریورماه سالجاری، اعمال مالیات بر خانه های خالی را به شکل جدی اجرا نماید. از روز ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ در تهران و شهر های اقماری، گشت هایی متشکل از وزارت راه و شهرسازی، شهرداری، سازمان امور مالیاتی برای شناسایی میدانی خانه های خالی در مناطق مختلف شهری برقرار شد. مهم ترین ملاک وزارت راه و شهرسازی برای خالی نبودن خانه های خالی، پرکردن اطلاعات در سامانه ملی املاک و اسکان است.
ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مصوبه ای را درمورد مالیات خانه های خالی ابلاغ و اولویت ها را تعیین کرد. طبق این مصوبه در ابتدا افراد حقیقی و حقوقی که بیشتر از ۱۰۰ واحد خالی داشته باشند، در اولویت نخست معرفی به سازمان امور مالیاتی قرار دارند و در اولویت بعد مالکان واحدهای خالی یکصد تا ۵۰ خانه خالی، اولویت سوم مالکان ۵۰ تا ۲۰خانه خالی، اولویت چهارم مالکان ۲۰ تا ۵ خانه خالی، اولویت پنجم ۵ تا ۲ خانه خالی و در نهایت مالکان واحدهای یک تا دو واحد مسکونی خالی در اولویت شناسایی و معرفی به سازمان امور مالیاتی و دریافت مالیات هستند.
دو روز قبل مشترکی بین مسؤلان وزارت راه و شهرسازی با سازمان امور مالیاتی و شرکت عمران شهر های جدید پرند، پردیس، هشتگرد و شهرداری تهران برگزار شد تا آخرین وضعیت دریافت مالیات از خانه های خالی بررسی شود. مطابق قانون معرفی واحدهای خالی از سکنه برعهده وزارت راه و شهرسازی و دریافت مالیات از خانه های خالی برعهده سازمان امور مالیاتی است.

منبع: