حوزه حمل ونقل در هفته ای كه گذشت، از وعده قرارداد بلندمدت هندی ها در چابهار تا بهره برداری فاز۲ بزرگراه تهران-شمال

مدیرسا: اعلام سازمان بنادر و دریانوردی در خصوص رفع اختلافات میان ایران و هند و عقد قرارداد بلندمدت برای توسعه چابهار و همین طور وعده بهره برداری از فاز نخست قطعه ۲ بزرگراه تهران- شمال و باقیمانده بزرگراه منجیل-رودبار از مهم ترین اخبار حوزه حمل و نقل در هفته گذشته بود.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، یکی از مهم ترین اخبار حوزه حمل و نقل در هفته ای که گذشت، اعلام سازمان بنادر و دریانوردی به پایان اختلاف نظرها میان ایران و هند در مورد بندر چابهار اختصاص داشت، بدین ترتیب به نظر می آید حالا هند آماده ادامه فعالیت در بندر چابهار است و اینطور که مسؤلان وعده دادند، قراردادی بلندمدت خواهد بست تا فرایند توسعه این بندر استراتژیک سریع تر صورت گیرد.
دیپلماسی هفته: حضور هند در چابهار
در این خصوص علی اکبر صفایی -مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی- اظهار داشت: در جلساتی که هفته گذشته داشتیم، چند موردی که اختلاف نظر بوده و در ۱۰ سال قبل اختلاف نظرهایی را که برای قرارداد بلندمدت به نتیجه نرسیده بود، حل و فصل کردیم و در آینده نزدیک قرارداد بلندمدت نهایی خواهد شد که یک اقدام خوبی در حوزه بین المللی برای بندر چابهار خواهد بود.
صفایی همینطور در رابطه با رفع مشکل پهلوگیری کشتی ها در بعضی بنادر چین، توضیح داد: بعضی از کشتی هایمان در مقاطعی برای پهلوگیری مشکلاتی داشتند که با اقدامات وزارت راه و وزارت امور خارجه و دیپلماسی فعالی که داشت، در خیلی از بنادر چین این مشکلات رفع شده و می توانند تردد کنند و در تجارت خارجی دریایی مشکلی وجود ندارد و برای بازگشایی دو بندر دیگر هم درحال مذاکره هستیم، اما شرایط نسبت به مقطعی که برخی بنادر بسته بود، خیلی بهتر است.
در هفته ای که گذشت همینطور وزیر راه و شهرسازی طی تماس تلفنی با معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان بر گسترش روابط اقتصادی میان ایران و آذربایجان بخصوص تکمیل کریدور راهبردی شمال_ جنوب تاکید و نسبت به بهبود هرچه سریع تر روابط سیاسی دو کشور اظهار امیدواری کرد.
وعده هفته: بهره برداری از فاز دو آزاد راه تهران – شمال
سعید شاهسواری -مدیرعامل شرکت آزاد راه تهران-شمال- در رابطه با زمان بهره برداری از مسیر رفت فاز دو آزاد راه تهران – شمال بیان نمود: یک موضوع در مورد ساخت آزاد راه است و دیگری بهره برداری از آزاد راه. عملیات عمرانی ساخت فاز دوم آزاد راه تهران – شمال در خردادماه تمام می شود، اما هماهنگی های لازم برای زمان بهره برداری باید توسط وزارت راه تعیین شود.
در عین حال شرکت ساخت و توسعه زیرساخت های توسعه حمل و نقل کشور نیز وعده داده که بهره برداری از فاز نخست قطعه ۲ آزاد راه تهران- شمال و باقیمانده آزاد راه منجیل-رودبار بخشی از برنامه هایی است که در برنامه تکمیل و بهره برداری امسال قرار دارد.
همینطور به دنبال وقوع سیل در جاده های کشور که دو هفته پیش رخ داد و گودالی ۵۰ متری در جاده چالوس ایجاد کرد، محور چالوس حدفاصل میدان امیرکبیر تا شهرستانک همچنان مسدود است و تردد از مسیر جایگزین آزاد راه تهران – شمال صورت می گیرد.
پرخبر هفته: بلیت هواپیما
در حالیکه بعضی از شرکتهای هواپیمایی و سایت های فروش بلیت به علت رعایت نکردن سقف قیمت بلیت تعیین شده با افزایش ۲۹ درصدی و همینطور ادامه فروش بلیت های چارتری در مسیرهای پرتردد با لغو مجوز پروازی یا تعلیق روبه رو شده بودند، در ایام ابتدایی هفته بود که سازمان هواپیمایی کشوری اعلام نمود که پایگاه فروش علی بابا بر مبنای تعهدی که به این سازمان داد، رفع تعلیق شده است، اما درصورتیکه تخلفات علی بابا ادامه یابد این دفعه لغو مجوز خواهد شد.
در عین حال محمد شهبازی -معاون استاندارد پرواز سازمان هواپیمایی کشوری- با اشاره به اینکه عمر ناوگان هوایی در کشور حدودا ۲۷ سال است؛ اظهار داشت: ما نیاز داریم که ناوگانمان را نوسازی کرده و هواپیمای جدید وارد ناوگان کنیم؛ اما به علت وجود تحریم ها این کار با مشکلاتی همراه است؛ برای اینکه کارخانه های سازنده هواپیما مستقیما به ما هواپیما نمی فروشند و همینطور به صورت مستقیم هیچ کدام به ما قطعه نمی دهند.
در این هفته همینطور نشست هم اندیشی درمورد نرخ بلیت هواپیما، تخلفات نرخی و نحوه مقابله با گران فروشی بلیت با حضور اعضای سازمان هواپیمایی کشوری و مسؤلان سازمان تعزیرات حکومتی و نماینده سازمان بازرسی کل کشور برگزار شد.
پرفروش هفته: بلیت قطارهای تابستانی
پیش فروش بلیت قطارهای مسافری برای بازه زمانی یکم تیرماه تا ۱۵ مرداددر کلیه محورها در هفته ای که گذشت شروع شده و هموطنان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به صورت شبانه روزی با سامانه اطلاع رسانی راه آهن به شماره ۰۲۱۵۱۴۹ تماس بگیرند یا به پایگاه اینترنتی www.rai.ir رجوع کنند.
همینطور پنجشنبه یکم تیرماه ۱۴۰۲ اعزام حجاج بیت عتیق که در این زمان از سوم خردادماه که نخستین روز اعزام حجاج بود، تا پایان عملیات رفت حج، ۳۷۷ پرواز از ۲۱ مبدأ انجام شد و در مجموع ۸۸ هزارنفر از حجاج و عوامل خدمت گزار در این فریضه الهی شرکت داشتند.