افزایش قیمت مسکن ترکیه به ۱۳۲ درصد رسید

مدیرسا: مدیرسا: قیمت خانه در ترکیه بعد از زلزله بیش از دو برابر شده است.
به گزارش مدیرسا به نقل از بیزنس، برمبنای شاخص جهانی قیمت خانه که توسط مشاور املاک نایت فرانک انتشار یافته است، قیمت ملک در ترکیه در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ نسبت به زمان مشابه سال قبل ۱۳۲ درصد افزایش داشته است.
قیمت مسکن در آنکارا، ازمیر و استانبول به ترتیب ۱۳۵.۳، ۱۳۳ و ۱۲۷.۳ درصد رشد کرد که بیشترین افزایش را در سراسر این کشور به ثبت رساند.
جهش شدید قیمت ملک بعد از وقوع زمین لرزه قدرتمند در منطقه مرزی ترکیه و سوریه در ماه فوریه ثبت شده است و این زلزله منجر به کشته شدن بیش از ۵۱ هزار نفر در ترکیه شد. آنکارا هزینه خسارات وارده را بیش از ۱۰۴ میلیارد دلار برآورد کرده است.
ترکیه در رتبه بندی جهانی افزایش قیمت املاک قرار دارد و بعد از آن مقدونیه شمالی و کرواسی قرار گرفتند که نرخها به ترتیب ۱۸.۸ درصد و ۱۶.۶ درصد در سه ماه اول سال بالا رفته است. مجارستان (۱۶.۶درصد) و لیتوانی (۱۵.۳درصد) نیز در رتبه های بعدی قرار دارند.
برمبنای داده های ردیابی شده توسط نایت فرانک، یونان، ایسلند و مکزیک به ترتیب شاهد افزایش ۱۴.۵ درصدی، ۱۳.۴ درصدی و ۱۱.۷ درصدی قیمت مسکن بوده اند، در صورتیکه پرتغال (۱۱.۴ درصد) و سنگاپور (۱۱.۳ درصد) نیز در رتبه بندی ۱۰ کشور اول مشاهده می شوند.
مشاوره املاک نایت فرانک افزود که بازار جهانی املاک شاهد رشد سالانه قیمت ۳.۶ درصدی در ژانویه تا مارس بوده که نسبت به رشد ۵.۷ درصدی در سه ماهه قبل کاهشثبت کرده است.
شاخص جهانی قیمت خانه، پویایی میانگین قیمت املاک مسکونی را در ۵۶ کشور در سرتاسر جهان دنبال می کند. نرخها بصورت اسمی ارائه می شوند و برای تورم تعدیل نمی شوند.

منبع: