توسعه صادرات غیرنفتی در افق ۵ ساله

به گزارش مدیرسا، معاون وزیر صمت اظهار داشت: در افق ۵ ساله، دیگر دغدغه تجارت خارجی را نخواهیم داشت و در این عرصه دست برتر با ما بوده و صادرات غیرنفتی واقعی و دانش بنیان اولویت کشور خواهد بود.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، مهدی ضیغمی رئیس سازمان توسعه تجارت ایران امروز در نشست خبری ششمین نمایشگاه توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران اظهار نمود: این نمایشگاه مهم ترین رویکرد تجاری در جهت تحول وضعیت تجارت کشور است چونکه ما مقاصد صادراتی را متنوع می نماییم. هم اکنون به ۵ کشور جهان صادرات انجام می دهیم اما با این اقدامات مقاصد صادراتی افزایش خواهد یافت.
وی اضافه کرد: ما از یک کشور صادراتی که در حوزه مواد خام و نیمه خام متمرکز است به یک کشور صادرات دانش بنیان محور تبدیل خواهیم شد. در سالهای آینده صادرات غیرنفتیِ واقعی و دانش بنیان اولویت اول کشور خواهد بود.
ضیغمی افزود: در افق ۵ ساله، دیگر دغدغه عوارض محصولات خام و نیمه خام را نخواهیم داشت و پایه های بسیار مستحکم در حوزه تجارت خارجی برای کشور شکل خواهد گرفت. در این خصوص دیگر کشورها نمی توانند در مورد تهاتر و … برای ما تعیین تکلیف کنند بلکه وقتی ما دست برتر را داشته باشیم در مورد مدل صادراتی و… می توانیم تعیین تکلیف نماییم که الان این اتفاق در قسمت بایوتکنولوژی، دارویی و… درحال رخ دادن است.
معاون وزیر صمت به غفلت از کشورهای افریقا، امریکای لاتین و شرق اسیا اشاره نمود و اظهار داشت: در این نمایشگاه، کشورهایی که در سالهای گذشته مورد غفلت واقع شده بودند مورد توجه ما قرار خواهند گرفت.
تکمیل می شود…

منبع: