وقوع بارش های شدید در خراسان شمالی و رضوی

به گزارش مدیرسا، سازمان هواشناسی با صدور اخطار فعالیت سامانه بارشی و احتمال وقوع آب گرفتگی، سیلاب و خسارت به کشاورزان از بارش های شدید در خراسان شمالی و خراسان رضوی اطلاع داد.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، پیشبینی کلی سازمان هواشناسی نشان داده است امروز بارش در مناطقی از شمال غرب، استانهای ساحلی دریای خزر، ارتفاعات البرز، شمال شرق، مناطقی از شرق و جنوب شرق به صورت رگبار و رعدوبرق گاهی وزش باد شدید ادامه دارد.
بارش ها در استانهای خراسان شمالی و خراسان رضوی شدت خواهد داشت. فردا یکشنبه در شمال غرب، نیمه غربی سواحل دریای خزر و مناطقی از شمال شرق و شرق کشور رگبار باران گاهی وزش باد روی می دهد.
روز دوشنبه در شمال غرب، نیمه غربی سواحل دریای خزر و سه شنبه با تقویت بارش ها در مناطق ذکر شده در غرب دامنه های البرز مرکزی و دامنه های زاگرس شمالی هم بارش پیشبینی می شود. چهارشنبه در شمال غرب، ارتفاعات زاگرس شمالی، مناطقی از مرکز و ارتفاعات و دامنه های البرز رگبار و رعدوبرق پیشبینی شده است.
طی سه روز آینده در مناطقی از غرب، شمال غرب، دامنه های جنوبی البرز، مرکز و نوار شرقی کشور وزش باد شدید روی خواهد داد که در مناطق مستعد پدیده گردوخاک دور از انتظار نیست. طی سه روز آینده خلیج فارس، تنگه هرمز، دریای عمان و دریای خزر مواج است.
هشدار فعالیت سامانه بارشی
زمان پایان: یکشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۳۰
نوع مخاطره: رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید موقت، در بعضی نقاط گردوخاک، در نقاط مستعد بارش تگرگ
منطقه اثر:
شنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۹: خراسان رضوی، نیمه شرقی خراسان جنوبی، آذربایجان شرقی و نیمه شمالی آذربایجان غربی.
یکشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۳۰: خراسان رضوی، نیمه شرقی خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، شمال زنجان و غرب مازندران.
اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال کاهش دید، احتمال تگرگ، وزش باد نسبتاً شدید، لغزندگی، بخصوص در جاده های کوهستانی و گردنه ها، احتمال خسارت به سازه های موقت و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی.
توصیه: احتیاط در سفرهای بین شهری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در فعالیتهای کوه نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استقامت سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آب روها
هشدار افزایش گرادیان فشاری
زمان پایان: یکشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۳۰
نوع مخاطره: وزش باد نسبتاً شدید تا شدید، در بعضی نقاط گردوخاک
منطقه اثر:
شنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۹: ایلام، خوزستان، کرمانشاه، قم، کردستان، شرق و نوار غربی استانهای سمنان و خراسان جنوبی، شرق استانهای خراسان رضوی و کرمان، شمال سیستان و بلوچستان و جنوب استانهای البرز و تهران.
یکشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۳۰: شرق خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان.
اثر مخاطره: در مناطق مستعد گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری همچون سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست ها و سازه های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال ها و درختان کهنسال.
توصیه: احتیاط در تردد جاده ای، اطمینان از استقامت سازه های موقت، احتیاط در فعالیتهای کوه نوردی، احتیاط در فعالیتهای عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهن سال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع و استفاده از قیم برای نهال ها.
هشدار افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج دریا
زمان شروع: بعدازظهر جمعه ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
زمان پایان: دوشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۳۱
نوع مخاطره: افزایش بیشینه سرعت وزش باد لحظه ای تا ۲۸ نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج دریا بین ۱.۵ تا ۲ متر در مناطق ساحلی و بیشتر از ۲ متر در مناطق دور از از ساحل
منطقه اثر:
شنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۹ و یکشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۳۰: مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای بوشهر و هرمزگان و تنگه هرمز، در خلیج فارس.
دوشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۳۱: مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای بوشهر و هرمزگان، در خلیج فارس، مناطق دور از ساحل تنگه هرمز.
اثر مخاطره: خطر غرق شدن شناگران، پاره شدن تورهای صیادی و صدمه به قفس های پرورش ماهی، اختلال در ترددها و فعالیت دریایی بخصوص تردد شناورهای سبک، قایق های صیادی و نیمه سنگین و سنگین، اختلال در فعالیت سکوهای نفتی
توصیه: منع شنا، منع فعالیتهای تفریحی و شیلاتی، اجتناب از تردد شناورهای سبک و نیمه سنگین و سنگین، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیتهای ساحلی و فراساحل همینطور سکوهای نفتی و آماده باش برای مواجهه با خسارت احتمالی.

منبع: