۲۶ انجمن دانشجویی؛ دولت نباید در مقابل طلافروشان کوتاه بیاید

مدیرسا: مدیرسا: ۲۶ دفتر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل در نامه ای به رییس جمهور درخواست نمودند که دولت نباید در مقابل طلافروشان کوتاه بیاید.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، ۲۶ دفتر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل در نامه ای به آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رییس جمهوری خواهان ایستادگی دولت مقابل طلافروشان شدند و نوشتند: یکی از وعده های مهم دولت سیزدهم برای جلوگیری از قاچاق و مبارزه با فساد، راه اندازی کامل سامانه جامع تجارت بوده است و وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت، وعده تکمیل سامانه مذکور را تا انتهای سال ۱۴۰۰ داد اما متأسفانه تاکنون، این وعده محقق نشده است. در ایام اخیر نیز اعتصاب طلافروشان در اعتراض به دستورالعمل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خصوص اتصال این مشاغل به سامانه جامع تجارت، بحث هایی را به دنبال داشته است.
همانطور که مستحضر هستید، یکی از دلیلهای نا به سامانی بازار، عدم امکان نظارت دولت بر چرخه تجارت کالاها است اما سامانه جامع تجارت، با بوجودآوردن بانک اطلاعاتی، به دولت این امکان را می دهد که بر چرخه یک کالا از لحظه تولید یا واردات تا زمان رسیدن به مصرف کننده نهایی، نظارت نماید و در هر مرحله، چنانچه پدیده مشکوکی مشاهده شود، دستگاه های نظارتی و قضائی جهت بررسی بیشتر، وارد عمل می شوند.
«طلا» یکی از فلزات گرانبهایی است که به سبب دستورالعمل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، خرید و فروش آن فقط زمانی قانونی می باشد که در سامانه جامع تجارت ثبت گردد و همین طور برای شفافیت کامل، کدملی خریداران طلا در سامانه مذکور، اعلام گردد اما متأسفانه طلافروشان در برخی از شهرها به اعتصاب پرداختند و چندین روز، متقاضیان خرید طلا را معطل کردند. ماجرا آنجایی تأسف آورتر می شود که در اثر مذاکراتی که وزارت صمت با طلافروشان داشته است، دولت عملاً از موضع خود کوتاه آمده و طلافروشان را از لزوم ثبت معاملات و دارایی ها در سامانه جامع تجارت، معاف کرده است.
ناتوانی در مدیریت بازار طلا و سکه، ضعف اطلاعاتی برای مبارزه با قاچاق طلا، ادامه پول شویی و فرار مالیاتی از نتایج مهم این عقب نشینی دولت در مقابل طلافروشان است. مطابق بررسی های صورت گرفته، میانگین مالیات پرداختی در سال ۱۴۰۲، ۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بوده است و بنابراین، مماشات دولت با طلافروشان در حالی انجام شده است که میزان مالیات پرداختی آنها حتی از کارمندان دولت نیز کمتر است. مطابق اظهارات وزیر صمت، فقط ۳ درصد از طلافروشان تا حالا اطلاعات خودرا در سامانه جامع تجارت ثبت نکرده اند اما همین تعداد کم نیز می توانند نظارت دولت بر بازار طلا و سکه را خدشه پذیر نمایند.
اگر دولت، اعتصاب برای شفاف نشدن را به رسمیت بشناسد، سایر اصناف نیز به زمره اعتصاب کنندگان افزوده خواهند شد. بدین سبب از جنابعالی درخواست می شود که بر دستورالعمل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پافشاری کرده و تمامی فعالان اقتصادی در عرصه سکه و طلا را که تا حالا از درج داده ها خودداری کردند، مکلف به ثبت معاملات و اطلاعات در سامانه جامع تجارت هستند.
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تربیت مدرس
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه طباطبایی ره
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه صنعتی شیراز
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه رازی
انجمن اسلامی دانشجو معلمان مستقل دانشگاه فرهنگیان هرمزگان
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل علوم پزشکی رفسنجان
انجمن اسلامی دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه کاشان
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه بوعلی سینا
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه یاسوج
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل علوم پزشکی بابل
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه مازندران
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل علوم پزشکی آبادان
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه شهید چمران اهواز
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه آزاد یزد
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی همدان
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه آزاد مشهد
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه پیام نور مرکز اصفهان
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی سبزوار
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی دزفول
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه شهید اشرفی اصفهانی
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اصفهان