نماینده مردم آبادان در مجلس خبر داد؛ پیگیری مبحث رد درخواست متقاضیان مجوز صید جدید

به گزارش مدیرسا، نماینده مردم آبادان در مجلس از پیگیری مبحث رد درخواست متقاضیان مجوز صید جدید توسط معاونت صید شیلات خوزستان از راه نهادهای نظارتی اطلاع داد.

سید محمد مولوی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به رفع نشدن مشکل صیادان فاقد هویت در شهرستان های آبادان و خرمشهر، اظهار نمود: نارضایتی صیادان بومی این دو شهرستان همچنان بی پاسخ مانده است.
وی اضافه کرد: باوجود تصویب و ابلاغ قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار و اجبار سازمان شیلات ایران به صدور مجوزهای صید برای شناورهای استان خوزستان و همینطور امکان ثبت نام این صیادان در سامانه درگاه ملی مجوزها، اما درخواست های متقاضیان توسط معاونت صید شیلات خوزستان به علل غیر قانونی رد می شود.
نماینده مردم آبادان در مجلس افزود: رئیس جمهور شهید در دهه فجر انقلاب اسلامی سال ۱۴۰۲ در مراسم احیای ۶۱۰ واحد تولیدی و صنعتی استان هرمزگان گفت بودند «امروز کارهای بزرگی به دست نیروهای جهادی و انقلابی ما رقم می خورد و باید از وزیر جهاد کشاورزی، اقتصاد و استاندار جهادی در صدور مجوز برای صیادان و صدور ۱۲ هزار مجوز صیادی تشکر کرد که آرامش را به خانواده های صیادی باز گرداندند. صدور مجوز یکی از اقدامات است و خدمت رسانی به صیادان باید با کمک مردم افزایش یابد.»
مولوی توضیح داد: استاندار خوزستان در ماه های اخیر تاکید ویژه ای بر صدور مجوز جدید و رفع مشکلات صیادان بخصوص در شهرستان آبادان کرد اما تابحال اقدام مؤثری از جانب سازمان شیلات ایران در این خصوص صورت نگرفته است.
وی با اشاره با عنایت به تجمع اعتراضی صیادان آبادانی در معاونت صید شیلات خوزستان اظهار داشت: دستگاههای اجرایی دولتی نباید با بی تدبیری و عرضه علل غیر موجه و غیر علمی زمینه بروز نارضایتی را بخصوص در شهرستان های محروم مرزی ایجاد کنند.
نماینده مردم آبادان در مجلس تصریح کرد: معاونت صید شیلات خوزستان علت رد درخواست متقاضیان مجوز صید را عرضه نشدن ظرفیت مناسب ذخایر آبزیان از جانب مؤسسه تحقیقات شیلات و پژوهشکده آبزی پروری جنوب می دانند. در صورت صحت این مورد هم شیلات و سایر دستگاههای متولی می توانند با استفاده از راهکارهای علمی و فنی نسبت به رهاسازی بچه ماهی، میگو و توسعه و راه اندازی زیستگاه های طبیعی و مصنوعی اقدام نمایند و میزان ظرفیت صید استان را بالا برند.
مولوی ضمن اشاره به صادر نشدن مجوز صید توسط سازمان شیلات ایران در بیشتر از دو دهه اخیر خاطرنشان کرد: نباید به علل غیر علمی برای معیشت صیادان که مرزداران غیور نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هستند، مشکل ایجاد نماییم.
وی افزود: شیلات درصورتیکه مخالف توسعه صید و صیادی است، در آینده باید زمینه توسعه آبزی پروری را مناطق ساحلی استان افزایش دهد که این امر هنوز به صورت جدی محقق نشده است.
نماینده مردم آبادان در مجلس توضیح داد: در صورت حل نشدن مشکل مذکور توسط سازمان شیلات ایران و استمرار رد درخواست متقاضیان مجوز صید جدید توسط معاونت صید شیلات خوزستان، این مورد را به همراه سایر نمایندگان شهرستان های ساحلی استان خوزستان در مراجع نظارتی دنبال خواهیم کرد.

منبع: