وزارت نفت بدنبال توسعه همکاری با شرکت های ایرانی

مدیرسا: طبق آخرین اعلام وزارت نفت هیچ شرکت داخلی در فهرست سیاه وزارت نفت قرار ندارد و فعالیت توسعه میدان نفتی سپهر و جفیر به قوت خود باقی است.
به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، افزایش تولید نفت در ایران در زمان فعالیت دولت شهید رئیسی بدنبال توسعه شرکت های داخلی و فعالیت آنها در پروژه های نفتی و در حقیقت داخلی سازی صنعت نفت بوده است که در این میان یکی از شرکت های داخلی نقش مهمی خصوصاً در پروژه میدان نفتی سپهر و جفیر ایفا کرد. موضوعی که چندان به مذاق دشمنان کشور خوش نیامد و شایعاتی در خصوص کاهش همکاری وزارت نفت با شرکت های داخلی عنوان شد، اما با عنایت به این که سیاست دولت توسعه شرکت های داخلی و افزایش خودکفایی است ماجرای فهرست سیاه وزارت نفت تکذیب شد. آنطور که در نامه وزارت نفت آمده” مقام عالی وزارت در خصوص مسدودی مطالبات احتمالی و ممنوعیت معامله با بانک عامل و کارگزاران آن به اطلاع می رساند حسب اسناد و مدارک بانک سهامدار این شرکت و شرک های تابعه آن نیست پس شرکت های مذکور تحت عنوان شرکت وابسته یا تابعه با کارگزار بانک قرار نگرفته و مشمول ابلاغیه های صدر الذکر نمی باشند.” طبق این نامه پروژه های این شرکت با همکاری وزارت نفت ادامه دارد و این شرکت در پروژه های بالادست و پایین دست صنعت نفت فعالیت دارد. در دولت سیزدهم با اقدامات و اتکا به توان داخل آمار و ارقام مثبتی ثبت گردید، بطوریکه طبق این آمار میزان صادرات نفت به عدد قبل از خروج آمریکا از برجام رسید و در سال گذشته، صادرات ۳۵ میلیارد دلاری نفت رقم خورد. در طول عمر دو و نیم ساله دولت مردمی سیزدهم طرح های کلان برای افزایش تولید نفت روند صعودی داشت؛ بطوریکه شاهد تکمیل و راه اندازی فاز نخست طرح توسعه میادین سپهر و جفیر با سرمایه گذاری ۲.۸ میلیارد دلار بودیم که به سبب آن ۵۰ هزار بشکه در روز به میزان تولید نفت کشور افزوده شد، همین طور با تکمیل و بهره برداری از ۶۰ حلقه چاه میدان مشترک آزادگان جنوبی با سرمایه ۸۰۰ میلیون دلار ۶۰ هزار بشکه به ظرفیت تولید نفت کشور اضافه گردید. علاوه بر این با تکمیل و بهره برداری از ۸ طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت (میادین اسفند و سیوند، دانان، نرگسی، سعادت آباد، نفت شهر، کبود، لالی آسماری و منصوری آسماری) با سرمایه ۴۰۰ میلیون دلار ۴۸ هزار بشکه در روز به تولید نفت کشور افزوده شد و با بهره برداری از طرح افزایش تولید نفت خام از میادین چشمه خوش، دالپری و پایدار شرق با مشارکت شرکت های روسی و ایرانی با سرمایه ۱۰۰ میلیون دلار معادل ۱۰ هزار بشکه در روز شاهد افزایش تولید هستیم. همین طور با بهره برداری از پروژه تولید سریع میدان سهراب نیز با سرمایه ۱۰۰ میلیون دلار ۲۰۰۰ بشکه در روز شاهد افزایش تولید نفت در دولت مردمی هستیم. صنعت نفت ایران اکنون در همه بخش ها ازجمله توسعه میدان های نفت و گاز در خشکی و دریا، سازه های دریایی، راه اندازی پتروپالایشگاه ها، جمع آوری گازهای همراه و حفاری چاه های افقی و عمودی، با اتکا به فعالان و سازندگان داخلی این صنعت به خودکفایی رسیده است. طبق اعلام مرکز آمار و بانک مرکزی، وزارت نفت در سال ۱۴۰۲ کارنامه درخشانی داشته است، رشد اقتصادی گروه نفت و گاز پارینه بالای ۲۰ درصد بوده که تأثیر به سزایی در رشد اقتصادی کشور داشته و البته بخش اعظم آن متأثر از گروه نفت و گاز بوده است.
در این دولت چهار قرارداد با پیمانکاران داخلی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار برای پروژه فشار افزایی در میدان مشترک پارس جنوبی و ۱۳ میلیارد دلار قرارداد برای توسعه هفت میدان نفتی امضا شده همین طور اسناد مهمی با ۱۳ پتروشیمی برای تامین خوراک گازی خود از ۲۰ میدان گازی به امضا رسید. دولت شهید رئیسی برنامه داشت که امسال ۷۹ پروژه به ارزش ۲۵ میلیارد دلار در بخش بالادست و پایین دست به بهره برداری برساند و استارت ۵۰ پروژه جدید نیز زده شد که با تکمیل پروژه های جدید صنعت نفت، قرار بود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار بشکه به تولید نفت، ۳۵ میلیون مترمکعب به تولید گاز خام، ۵۰ هزار بشکه به ظرفیت پالایشی و ۳ تا ۵ میلیون میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور افزوده شود. هرچند که تا انتهای سال ۱۴۰۲ حدود ۱۳۲ طرح نیمه تمام به ارزش ۲۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار تکمیل شده اما برنامه های جدید به انتها نرسید، در حقیقت دولت سیزدهم با اتکا بر توان داخل توانست موفقیت هایی را بدست آورد که در عرصه انرژی بسیار به یاد ماندنی بود.