سیستان و بلوچستان برای تامین آب منتظر رهاسازی هیرمند نماند

مدیرسا: هفته گذشته بزرگترین آب شیرین کن فرا ساحلی که ساخت آن سالها زمان برد به بهره داری رسید آب شیرین کنی که می تواند مشکلی از آب سیستان و بلوچستان را رفع کند.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، هفته گذشته بزرگترین آب شیرین کن فراساحلی پس از سال ها به بهره داری رسید؛ آب شیرین کنی که می تواند مشکلی از آب سیستان و بلوچستان را رفع کند.
علی اکبر محرابیان وزیر نیرو در آئین افتتاح این پروژه با اشاره به بهره برداری از آخرین فناوری و تکنولوژی های روز دنیا برای شیرین سازی آب، گفته بود که «اجرای بیش از ۱۵۰ حلقه چاه، ۱۱۰ کیلومتر خط لوله، ۱۰۰ کیلومتر جاده دسترسی و همین میزان شبکه توزیع و فوق توزیع برق و در کنار آن راه اندازی آب شیرین کن بزرگ فراساحلی با ظرفیت ۱۰۰ هزار مترمکعب در شبانه روز در کمتر از ۸ ماه از دیگر اقداماتی بود که برای حل مشکل آب شمال و مرکز استان اجرائی شد.»
پیش از این هم هاشم امینی مدیرعامل آبفای کشور با اشاره به این که طرح جهاد آبرسانی در استان سیستان و بلوچستان به سرعت در حال انجام می باشد. در بخش خیران و جهاد آبرسانی و مجتمع های آبرسانی ۴۰۱ روستا با اعتبار ۱، ۱۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری رسیده است و ۱۴۸ هزار نفر از آب پایدار و سالم برخوردار شدند، اظهار داشت: به زودی در کنار بهره برداری از طرح بزرگ ترین آب شیرین کن فراساحلی، ۳۱۵ روستا در محدوده منطقه بلوچستان تامین آب پایدار و سالم بوسیله تصفیه خانه که در طول یک سال قبل راه اندازی شده است، با مشارکت انجمن صنفی آب و فاضلاب کشور و شرکت های آب و فاضلاب به بهره برداری می رسد و این روستاها از آب آشامیدنی و بهداشتی و سالم و پایدار بهره مند خواهند شد.
وی اشاره کرد: در اولین مرحله مردم شهر زاهدان طعم آب شیرین را بعد از بهره برداری از این آب شیرین کن می چشند و نباید نگرانی از بابت کیفیت آب داشته باشند.
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور به راه اندازی آب شیرین کن با ظرفیت ۱۰۰ هزار مترمکعب اشاره نمود و اظهار داشت: این اقدام حدود ۸ ماه با کار شبانه روزی و با تاکید و پیگیری های رییس جمهور شهید انجام شد و بزرگ ترین آب شیرین کن فراساحلی به ظرفیت ۱۰۰ هزار مترمکعب به مردم شریف منطقه سیستان و زاهدان تقدیم می شود که می تواند تأثیر بسیار خوبی در پایداری کمی و کیفی آب آشامیدنی در این منطقه داشته باشد.
بر اساس آمار و ارقام ارائه شده حدود ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای بزرگ ترین آب شیرین کن فراساحلی هزینه شده است، و برای برای چاه ها، خطوط انتقال و خطوط برق حدود ۱، ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است.
همچنین ۴ هزار میلیارد تومان برای طرح تامین آب آشامیدنی محدوده منطقه سیستان و زاهدان در بازه زمانی یک ساله هزینه شده است، که با در مدار قرار گرفتن این آب شیرین کن، طعم شیرین خدمت و کار جهادی و شبانه روزی کارگران مهندسان، مشاوران و پیمانکاران برای مردم منطقه شمال سیستان و بلوچستان شیرین خواهد شد.