عوارض آزادراه ها در ایام كرونایی چگونه دریافت می شود؟

به گزارش مدیرسا مدیرعامل شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل كشور اعلام نمود: از شروع شیوع ویروس كرونا هیچ وجه نقدی از مردم در ایستگاه های عوارضی آزادراه های كشور دریافت نشده و همه الزامات و پروتكل های بهداشتی نیز رعایت می شود.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، به دنبال شیوع ویروس کرونا و تحت تاثیرقرار گرفتن زندگی مردم در جهان، دستورالعمل ها و مصوبات بسیاری در کشور برای پیشگیری و مقابله با این ویروس ابلاغ و اجرایی شد. یکی از این مسائل که تاکید بسیاری بر آن شد، استفاده نکردن مردم از پول نقد و جایگزینی آن با کارت بانکی یا انتقال وجه الکترونیکی بود.
ایستگاه های عوارضی آزادراه ها یکی از جاهایی است که مردم از پول نقد استفاده می نمایند اما بنظر می رسد در روزها و ماه های شیوع ویروس کرونا تغییراتی در چگونگی پرداخت عوارض آزادراهی به وجود آمده است.
خیراله خادمی – مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور – در گفت و گو با ایسنا در این زمینه به ایسنا اظهار داشت: از شروع شیوع ویروس کرونا در کشور، مقرر شد تا در آزادراه هایی که الکترونیکی نیستند، به هیچ وجه پول نقد دریافت نشود و این تصمیم و مصوبه ستاد مقابله با کرونا بود تا بتوانیم درصد انتقال آنرا کاهش دهیم.
وی ادامه داد: در آزادراه های غیرالکترونیکی مردم با کارت بانکی شان عوارض را پرداخت می کنند و همه ضولبط و پروتکل های اعلام شده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ستاد مقابله با کرونا رعایت می شود و خوشبختانه مشکلی دراین زمینه نداریم.
البته قبل از این و در نیمه اسفند ماه سال قبل نیز محمدرضا زمانیان – مدیرکل دفتر نظارت بر بهره برداری آزادراه های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای- در این زمینه به ایسنا اظهار داشته بود: بر طبق ابلاغیه های ستاد مبارزه با کرونا نه فقط هیچ وجه نقدی از مردم در ایستگاه های عوارضی گرفته نمی گردد بلکه اعلام کردیم که دستگاه های پز را در عوارضی ها خارج از این ایستگاه ها و در دسترس مردم قرار دهند تا به هنگام تردد رانندگان خودشان وجه نقد را با بهره گیری از کارت خوان محاسبه و پرداخت کنند.
وی ادامه داد: تمامی دستورالعمل های ابلاغی ستاد مقابله با کرونا برای آزاد راه ها و خصوصاً ایستگاه های عوارضی آن اجرایی می شود که می توان به ضدعفونی کردن این ایستگاه ها و دیگر اقدامات بهداشتی و پیشگیرانه اشاره نمود همین طور به شرکت های بهره بردار اعلام کردیم تا در همه ایستگاه های عوارضی اقلام بهداشتی مختلف را همچون دستکش یکبار مصرف، دستمال کاغذی و غیره را در اختیار مردم قرار دهند تا رانندگان برای محاسبه و پرداخت عوارض خود، با دستگاه پوز به صورت مستقیم تماس نداشته باشند.

منبع: