رهبر انقلاب در ارتباط تصویری با هفت مجموعه تولیدی: تولید خوب اقتصاد را در مقابل ویروس های مهاجم ایمن می كند

به گزارش مدیرسا رهبر انقلاب بامداد امروز(چهارشنبه)به مناسبت هفته كاروكارگر، در ارتباط تصویری مستقیم و ۳ ساعته با هفت مجموعه تولیدی ضمن تاكید بر نقش و اهمیت جایگاه كارگر و وظایف متقابل كارگر و كارفرما در افزایش كمّی و كیفی تولید و ایجاد ثروت در یك اقتصاد سالم، به بیان نكاتی در مورد علت نامگذاری سال جاری بعنوان سال جهش تولید و الزامات تحقق این شعار و بخش هایی كه باید بر آنها تمركز ویژه شود، پرداختند و وظایف مسؤلان در این حوزه را بیان نمودند.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، حضرت آیت الله خامنه ای با تبریک هفته کارگر به همه کارگران و زحمتکشان، شنیدن گزارش های امیدبخش از تولید را شیرین و جذاب خواندند و با تاکید بر انتشار عمومی این گزارشها گفتند: رفع مشکلات جامعه کارگری یکی از مسائل مهم می باشد که باید نسبت به آن اهتمام شود.
رهبر انقلاب اسلامی بخش اول سخنانشان را به مسائل کارگری اختصاص دادند و با تقسیم بندی مفهوم کار در نگاه اسلامی به «کار عمومی» و «کار اقتصادی» افزودند: کار به معنای عمومی همه انواع کار را شامل می شود و در قرآن کریم و روایات هم تاکید بر تلاش و انجام عمل صالح و به سرانجام رساندن کار است که البته یکی از اشکالات ما در کشور نیمه تمام ماندن کارها است.
ایشان تشویق اسلام به کار عمومی را نقطه مقابل انتظار غلط و نابجای «مفت خواری» و «مفت جویی» دانستند و گفتند: اسلام در معنای اقتصادی هم بر کار تاکید دارد همچنانکه پیامبر اکرم(ص) دست کارگر را می بوسد و می فرماید خداوند کسی را که کار را محکم و با احساس مسئولیت انجام دهد، دوست می دارد.
حضرت آیت الله خامنه ای هدف اقتصاد کشور را تولید ثروت و تقسیم عادلانه آن بین آحاد مردم خواندند و افزودند: برای رسیدن به اقتصاد سالم، کارگر یکی از ستونهای اصلی و از عوامل درجه یک تولید ثروت در کشور است.
رهبر انقلاب اسلامی، کارگرِ ماهر و نوآور را باعث افزایش کیفیت کار دانستند و گفتند: ازاین رو بنگاههای اقتصادی و کارفرمایان باید دانش و مهارت نیروی کار و سهم آنرا از عوائد بنگاههای اقتصادی بالا برند و کارگر هم با احساس مسئولیت بیشتر و بدون سهل انگاری عمل کند.
ایشان، کارگر و کارفرما را دو ستون اصلی رشد و پیشرفت اقتصادی خواندند و با اشاره به شکایت برخی افراد از مصوباتی که نظر کارگر در آنها ملاحظه نشده است، افزودند: این مقررات حتما باید با نگاه عادلانه تنظیم شود.
حضرت آیت الله خامنه ای اهتمام به حقوق نیروی کار همچون «دستمزد عادلانه و پرداخت منظم و بدون تأخیر آن، امنیت شغلی، بیمه، آموزش، خدمات رفاهی و بهداشت و درمان» را مورد تاکید قرار دادند و گفتند: در دنیای کنونی و تحولات پر سرعت فناوری، یادگیری مداوم آموزشی و استفاده از تجربیات قبلی برای مجموعه های تولیدی و کارگران آنها یک لزوم است تا با ارتقاء بهره وری و کیفیت تولید، رونق اقتصادی افزایش یابد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تأثیرگذاری کارگران در تحولات سیاسی دو قرن گذشته ی دنیا، نقش کارگران کشورمان در پیروزی انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و حوادث گوناگون را بسیار برجسته دانستند و افزودند: کارگران از همراه ترین قشرها در تحقق اهداف انقلاب بوده اند و پیوند آنها با نظام جمهوری اسلامی یک پیوند دائمی است البته این پیوند عمیق، وظایف مسؤلان در هر سه قوه را برای حل مشکلات کارگران بالا می برد.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه به مبحث «جهش تولید» بعنوان شعار سال اشاره کردند و با اشاره به فرصت کافی که تا آخر سال برای تحقق این شعار وجود دارد، نکاتی را درمورد آن بیان نمودند.
حضرت آیت الله خامنه ای، مقوله تولید در اقتصاد کشور را همچون سیستم ایمنی و دفاعی بدن انسان دانستند و گفتند: همانگونه که نقش سیستم ایمنی بدن در مقابله با ویروسها بسیار مهم می باشد، اگر تولید مناسب و رو به رشد باشد، می تواند پیکره اقتصادی کشور را در مقابل ویروسهای طبیعی و ویروسهای دست ساز همچون تحریم و یا نوسانات قیمت نفت و تکانه های مختلف محافظت کند.
ایشان با تاکید بر اینکه تولید، عامل اصلی شکل گیری یک اقتصاد ملی و قوی است، افزودند: تولید علاوه بر اینکه برای اقتصاد کشور حیاتی می باشد، از لحاظ سیاسی، اجتماعی و فرهنگی هم تأثیرهای زیادی دارد بگونه ای که توانایی یک ملت در تولید نیازهای اساسی خود، به آن ملت اعتماد به نفس و احساس عزت خواهد بخشید و زمینه ساز رفاه عمومی جامعه، افزایش تولید ناخالص ملی و افزایش صادرات و تأثیرگذاری فرهنگی صادرات کالاهای داخلی در کشورهای دیگر خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی، روند فعلی تولید در کشور را برای جبران عقب ماندگی ها ناکافی دانستند و با تاکید بر ضرورت توسعه و تقویت بیشتر تولید، نکاتی را درمورد جهش تولید و راههای تحقق آن در شرایط کنونی بیان نمودند.
حضرت آیت الله خامنه ای یکی از مسائل مهم برای تحقق جهش تولید را مشارکت دادن مردم در اقتصاد از راه استفاده از استعدادها و ظرفیت های گوناگون مردم برشمردند و افزودند: در این حوزه سه قوه وظایف مهمی دارند که اگر به این وظایف عمل نشود، جهش تولید اتفاق نمی افتد.
ایشان پشتیبانی از تولید و تولیدکننده را اصلی ترین وظیفه مسؤلان دانستند و تاکید کردند: پشتیبانی از تولید فقط به معنای تزریق نقدینگی نیست بلکه باید با برداشتن موانع، میدان را برای سرمایه گذار، صاحب فکر و تولیدکننده باز کرد.
رهبر انقلاب اسلامی به بعضی از مصادیق برداشتن موانع اشاره کردند و گفتند: حذف مقررات دست و پاگیر، مبارزه جدی با قاچاق کالا، مقابله با واردات بی رویه، مبارزه با فساد مالی و فساد اداری، رعایت حقوق مالکیت معنوی، مقابله با سفته بازی ها و سوداگری های زیان بخش، و معافیت های مالیاتی در موارد ضروری و وضع مالیات در موارد لازم همچون ثروتهای بادآورده همچون کارهای ضروریست که باید سه قوه نسبت به آن اهتمام بورزند.
حضرت آیت الله خامنه ای قضایای اخیر مربوط به ویروس کرونا و پای کارآمدن همه ظرفیت های کشور برای تولید اقلام بهداشتی همچون ماسک را نمونه بارزِ باز کردن میدان و پشتیبانی از تولید خواندند و افزودند: علت اینکه در تولید ماسک توانستیم در مدت کوتاهی به ظرفیتی دست پیدا نماییم که بیشتر از نیاز کشور است، برطرف شدن موانع از جانب دولت و باز شدن میدان برای حضور دستگاههای مختلف و حتی مردم در حوزه تولید ماسک بود.
ایشان با تاکید بر اینکه بهبود محیط کسب وکار یکی از موارد ضروری برای تحقق جهش تولید است، گفتند: برپایه بررسی های کارشناسی وزارت امور اقتصاد و دارایی، اگر دو اقدامِ «ایجاد پنجره واحد صدور مجوزها» و «تشکیل دادگاههای تجاری برای رفع اختلافات اقتصادی» صورت گیرد، جایگاه کشور از لحاظ شاخص کسب و کار چهل تا پنجاه رتبه ارتقاء خواهد یافت.
رهبر انقلاب اسلامی به مبحث «ممنوعیت واردات» بعنوان یکی از زمینه های جهش تولید اشاره و خاطرنشان کردند: ما با واردات مخالف نیستیم اما تاکید داریم محصولی که در کشور تولید می شود و یا امکان تولید دارد، وارد نشود.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: در بعضی مواقع، برخی دستگاههای اجرایی، به بهانه هایی به دنبال باز کردن راه واردات بی مورد هستند. بعنوان مثال می گویند به جهت اینکه کیفیت خودروی داخلی ارتقا یابد، باید خودروی خارجی وارد شود در حالیکه باید کیفیت خودروی داخلی از راههای دیگر افزایش یابد و نه از راه واردات خودرو های خارجی و به خاک سیاه نشاندن تولید داخلی.
ایشان با تاکید بر اهمیت جهش کیفی در کنار جهش کمّی، مبحث افزایش امید به کار و تلاش را در کشور بسیار مهم خواندند و گفتند: متأسفانه عده ای در کشور به صورت دائم می گویند «نمی شود و نمی توانیم» در حالیکه «می توانیم» و دلیل آن هم این است که ما وقتی می توانیم یک ماهواره بر را با سرعت ۷۵۰۰ متر بر ثانیه به فضا پرتاب نماییم و ماهواره را در مدار قرار دهیم، و یا در صنایع دفاعی آن پیشرفتهای بزرگ را داشته ایم، پس در تولید هم می توانیم به جهش دست پیدا نماییم.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: آن ذهن و فکری که می تواند ماهواره را تولید نماید و برای ارسال ماهواره بعدی در مدار ۳۶ هزار کیلومتری هدف گذاری کند، اساسا چنین روحیه ابتکار و خلاقیتی برای تولید خودرو با مصرف ۵ لیتر بنزین در یک صد کیلومتر و در دیگر بخشهای تولید هم وجود دارد.
حضرت آیت الله خامنه ای سپس به برخی بخشها که باید در جهش تولید به آنها اهمیت و اولویت داده شود، اشاره کردند و گفتند: توسعه ظرفیت پالایشگاهی همچون ساخت پالایشگاه میعانات در بندرعباس و مجتمع پالایشگاهی سیراف، اجرای طرح های پتروشیمی که منجر به افزایش چند برابری تولید محصول خواهد شد، طرح های کشاورزی به خصوص تمرکز بر تولید محصولات اساسی، همچون گندم، دانه های روغنی، گیاهان دارویی و آبزیان و خودکفایی در این حوزه ها با استفاده از شیوه های آبیاری مدرن، تمرکز بر زیرساخت ها به خصوص حمل و نقل ریلی، توجه ویژه به قطعه سازی و تمرکز به بخش معدن که بسیار هم عقب ماندگی داریم، بخشهایی هستند که باید در مبحث جهش تولید مورد اهتمام ویژه قرار گیرند.
ایشان یکی دیگر از بخشهایی را که باید در مبحث جهش تولید به آن نگاه ویژه ای شود، بخش دارو و واکسن دانستند و افزودند: حالا در کشور در مورد تولید دارو و واکسن برای مقابله با ویروس کرونا، کارهای تحقیقاتی خوبی انجام شده است و چه بسا دانشمندان خوب و جوان و محققان کارآمد ما بتوانند زودتر از کشورهای دیگر موفق به تولید دارو و واکسن برای مقابله با کرونا شوند.
رهبر انقلاب اسلامی، زنجیره پوشاک، کفش و لوازم خانگی را یکی از ظرفیتهای مهم و ریشه دار کشور خواندند و گفتند: برای تحقق جهش تولید باید بر این زنجیره تمرکز جدی شود و از واردات این محصولات جلوگیری شود.
حضرت آیت الله خامنه ای به یک اقدام ناپسند در تولید پوشاک هم اشاره کردند و افزودند: با این که کشور همواره در تولید پوشاکِ با کیفیت سرآمد و صاحب قدمت است اما برخی تولیدکنندگان بر روی تولیدات خود برچسب تولید خارج می زنند که این کار غلط است.
حضرت آیت الله خامنه ای تاکید کردند: به لطف خداوند حرکت تولید در کشور شروع شده است اما ادامه این حرکت معمولی، مشکلات کشور را حل نخواهد کرد و نیازمند یک حرکت مضاعف و یک جهش هستیم که در این حوزه هم جوان های آماده به کار و عناصر مبتکر بسیارند و باید میدان برای ورود آنان مهیا شود.
ایشان در انتها ابراز امیدواری کردند شرایط جدید پیش آمده پس از انتشار کرونا در کشور و گسترش روحیه همکاری میان مردم برای تأمین نیازها، زمینه سازِ کارهای نو و تحولات در عرصه های اقتصادی کشور باشد.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، ارتباط تصویری با هفت مجموعه تولیدی در صفادشت (استان تهران)، ورزقان (استان آذربایجان شرقی)، زنجان، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، پاکدشت (استان تهران)، شهرک صنعتی پرندک (استان مرکزی) و روستای به آباد مشهد برقرار شد.
در این برنامه که وزیران نیرو، صمت و جهاد کشاورزی هم حضور داشتند، آقای شریعتمداری وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گزارشی از اقدامات دولت در بخش تولید و همینطور برنامه های آن برای صیانت از اشتغال در شرایط کرونا بیان کرد و از یک کارگر نمونه تقدیر گردید.
در ادامه این برنامه آقایان: «صمدی رئیس هیئت مدیره شرکت اَورَند پیشرو و مصطفی بازیار کارگر نمونه سال مستقر در این شرکت»، «سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی مس ایران و فیروزکوهی کارگر معدن مس»، «ظهیری مدیرعامل شرکت ایران ترانسفو»، «نجات بخش رئیس هیأت مدیره شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان»، «فتاحی مدیرعامل شرکت تولیدات لوازم خانگی اِمِرسان»، «فیهمی پور مدیرعامل شرکت تعاونی تولیدی نویدکاران»، «رزم حسینی استاندار خراسان رضوی و صبوری از مزرعه نمونه صبوری»، گزارشهایی از وضعیت تولید، دستاوردها و مشکلات واحدهای تولیدی خود و پیشنهادهایی برای حل مشکلات و تحقق شعار سال بیان و بر این نکات تاکید کردند:
– ضرورت سرمایه گذاری برای افزایش ظرفیت تولیدی پتروشیمی های داخلی برای تأمین مواد اولیه صنایع و کاهش واردات
– تسریع در عرضه تسهیلات بانکی، ارزی و امور گمرکی برای واردات مواد اولیه مورد نیاز صنایع
– ممانعت از ورود هر گونه کالا و ترانسفورماتور دارای تولید داخل
– ضرورت کاهش مجوزها و مقررات دست وپا گیر و ایجاد انگیزه برای ورود سرمایه گذاران و کارآفرینان
– مزایا و امکانات بی نظیر اقتصاد دانش بنیان برای جهش تولید و نزدیک شدن به الگوی اقتصاد مردمی در بخش تولید
– لزوم هدفگذاری دقیق تسهیلات دولتی برای برخورد به تولیدکنندگان واقعی با عنایت به کمبود سرمایه در گردش واحدهای دولتی
– ضرورت اتخاذ روش مناسب خرید تضمینی محصولات کشاورزی با نرخ مشخص برای پیشگیری از ریسک در انتخاب محصول برای کشت
– لزوم بها دادن به جوانان تحصیلکرده روستایی و تشویق و پشتیبانی از آنها برای ماندن در روستا و توسعه کشاورزی صنعتی
– ضرورت به روزرسانی ماشین آلات کشاورزی برای افزایش تولید.