گزارش مدیرسا واریز وام كرونایی كسب وكارها طی روزهای آینده

به گزارش مدیرسا شیوع كرونا باعث شد كه دولت برای پشتیبانی از یك میلیون واحد اقتصادی با ۳ میلیون شاغل بیمه شده، وام در نظر بگیرد كه بعد از فرآیند ثبت نام، فرآیند واریز وام طی همین روزها آغاز خواهد شد.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، دولت برای پشتیبانی از یک میلیون کارفرمای فعال در ۱۳ رسته شغلی تعیین شده که در انتشار کرونا گرفتار صدمه شغلی بیشتری شدند، پرداخت تسهیلات ویژه را شروع کرده است.
مطابق با آنچه که مدیرکل دفتر سیاست گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار به مهر گفته بود یک میلیون واحد اقتصادی در این ۱۳ رسته شغلی فعال می باشند که نزدیک به ۳ میلیون شاغل بیمه شده دارند و در صورت حفظ این نیروها، کارفرماها مشمول دریافت وام می شوند.
به گفته ازوجی یکی از مبناهای اصلی برای عرضه تسهیلات کرونا، نیروی کار شاغل بیمه شده در این بنگاه ها است. به ازای هر یک نفر شاغل بیمه شده که در بنگاه فعال باشد ۱۲ میلیون تومان وام پرداخت خواهد شد. واحدهایی که به اجبار تعطیل شده باشند این رقم ۱۶ میلیون تومان خواهد بود.
وی تاکید کرده بوده که برای شمولیت وام، بنگاه حتما باید فعال باشد، نیروی کار را حفظ کند، شاغل بیمه شده داشته باشد؛ ازاین رو اگر یک بنگاه نیروی کار خویش را تعدیل کرده باشد و نیروی کار جهت دریافت بیمه بیکاری به صندوق بیمه بیکاری مراجعه نموده باشد، مشمول این طرح نخواهد بود.
روند واریز تسهیلات / ارسال پیامک انجام شد
بر این اساس، روند دریافت این تسهیلات در سه مرحله ارسال پیامک از جانب وزارت تعاون به کارفرمایان مشمول، رجوع کارفرمایان به سامانه کارا kara.mcls.gov.ir وثبت اطلاعات لازم و ارسال اطلاعات به بانک عامل جهت پرداخت تسهیلات حمایتی تکمیل می شود.
مرحله نخست این برنامه یعنی ارسال پیامک تا هفته پیش ادامه داشت و برای کارفرمایان و خویش فرمایان پیامک در خصوص ثبت نام در سامانه کارا برای بهره مندی از حمایت حداقل ۱۲ میلیون تومانی بابت هر کارگر ارسال شد.
باید در نظر داشت که دریافت پیامک به خودی خود حقی برای دریافت وام ایجاد نمی کند بلکه پرداخت تسهیلات منوط به عرضه فهرست بیمه و پرداخت آن تا آخر فروردین ماه ۹۹ به سازمان تأمین اجتماعی است و در صورتیکه نیروی شاغل بنگاه از مقرری بیمه بیکاری در ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد ۹۹ استفاده نماید مشمول بهره مندی از این تسهیلات نخواهد شد.
مرحله دوم؛ ثبت نام در سامانه کارا
پس از آخر این مرحله، وزارت تعاون اعلام نمود که کارفرماها برای ثبت مرحله دوم یعنی ورود اطلاعات در سامانه کارا، هر چه زودتر اقدام نمایند.
در این بین مسؤلان وزارت تعاون تاکید نمودند که ثبت نام در این سایت هیچ حقی را برای متقاضی ایجاد نمی کند و پرداخت تسهیلات به صاحب کسب و کار بعد از بررسی فرآیند توسط سازمان های ذیربط و بانکهای عامل صورت خواهد گرفت.
مرحله آخر؛ واریز وام
پس از تکمیل مرحله دوم، کارفرماها برای دریافت وام باید وثیقه هایی را ارائه نمایند که به شرح زیر است.
۱. برای تسهیلات ۱۲ و ۱۶ میلیون تومانی فقط عرضه سفته امضا شده متقاضی کفایت می کند.
۲. برای تسهیلات ۱۲ تا ۴۸ میلیون تومانی عرضه سفته و معرفی یک ضامن کافی است.
۳. تسهیلات ۴۸ تا ۱۲۰ میلیون تومانی عرضه سفته و دو ضامن نیاز دارد.
۴. برای مبالغ ۱۲۰ تا ۱۸۰ میلیون تومانی سوای سفته باید سه ضامن به بانک معرفی شود.
۵. برای تسهیلات بالای ۱۸۰ میلیون تومان به جای ضامن باید تضمین های صندوق های ضمانت به بانک عرضه شود.
همچنین باید در نظر داشت که مبلغ سفته هایی که دریافت کننده وام باید به بانک عرضه نماید، معادل یک و نیم برابر اصل و سود تسهیلات در نظر گرفته شده است.
زمان واریز؛ اوایل خرداد
به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، بعد از تکمیل مرحله آخر و ارسال اطلاعات به بانک، فرآیند واریز وام آغاز خواهد شد که مطابق با گفته ازوجی اوایل خرداد ماه یعنی طی همین چند روز واریز تسهیلات مذکور آغاز خواهد شد.
آنطور که ازوجی گفت زمان بازپرداخت این تسهیلات از اوایل مهرماه شروع می شود و دو سال طول خواهد کشید.