وزیر فرهنگ با برخی سران لبنان دیدار نمود

مدیرسا: محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جریان سفر به لبنان با میشل عون رئیس جمهور لبنان، نبی بری رئیس مجلس و نجیب میقاتی نخست وزیر این کشور دیدار نمود.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، اسماعیلی در این دیدارها ضمن اشاره به سابقه دیرینه فرهنگی دو کشور اظهار داشت: دولت مردمی برنامه های وسیعی برای توسعه تعاملات فرهنگی در منطقه دارد و لبنان به جهت دوستی و سابقه طولانی فرهنگی و تمدنی با ایران، نخستین مقصد دیپلماسی فرهنگی در این دوره از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
اسماعیلی تصریح کرد: چهره های مطرح علمی دو کشور تاثیرات بسیاری بر مردم ایران و لبنان داشته اند. علما، فضلا و دانشمندان ایرانی و لبنانی سبب ساز اشتراکات فرهنگی شده اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به برگزاری هفته فرهنگی ایران در لبنان اظهار داشت: این رویداد مهم می تواند فصل نوینی از مناسبات فرهنگی با دو کشور را رقم بزند و تلاشهای وزیر فرهنگ لبنان برای برگزاری این هفته شایسته تقدیر است و امیدواریم رویداد مشابه در ایران با حضور هنرمندان لبنانی رخ دهد. دکتر اسماعیلی در بخش دیگری از سخنان خود سلام آیت الله رییسی به مقامات لبنانی را ابلاغ نمود.
اسماعیلی در کاخ بعبدا هم با میشل عون رییس جمهور لبنان درباره مناسبات دو جانبه و اهمیت توسعه تبادلات فرهنگی رایزنی کرد.
عون در این دیدار فرهنگ غنی ایران و سابقه دیرین روابط دو ملت را مهم ترین پشتوانه برای تعمیق روابط فرهنگی دانست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان در دیدار ظهر امروز هم میهمان نبیه بری رییس مجلس لبنان بود. مولفه های برجسته فرهنگ مقاومت و لزوم ارائه آثار فاخر هنری در این حوزه، از مهم ترین محورهای گفتگوی محمد مهدی اسماعیلی با نبیه بری رییس مجلس لبنان بود.
نخست وزیر لبنان نیز ضمن خوش آمدگویی به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران با استقبال از پیشنهاد برگزاری هفته فرهنگی لبنان در تهران اظهار داشت: اشتراکات فرهنگی می تواند بیشتر از گذشته دو کشور را به هم نزدیک کند.
نجیب میقاتی اضافه کرد: سالهای گذشته که به ایران سفر کردم، از نزدیک مشاهده کردم که مردم ایران تا چه میزان با شخصیت های فرهنگی لبنانی آشنا هستند و مردم لبنان نیز این آشنایی و صمیمیت را نسبت به ایران حس می کنند.
نخست وزیر لبنان ضمن اشاره به دیگر زمینه های همکاری بین ایران و لبنان تصریح کرد: ایران در طول سالهای گذشته همکاری ها و مساعدت های مهمی در زمینه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی با لبنان داشته است و طبق یک ضرب المثل لبنانی، همسایه نزدیک از برادر دور بالاتر است و حضور ایران و لبنان در یک منطقه را به شکلی میتوان همسایگی دانست.
وی با استقبال از برگزاری هفته فرهنگی لبنان در ایران تصریح کرد: امیدواریم در ادامه برگزاری هفته فرهنگی ایران در لبنان، این رویداد با تعامل وزرای فرهنگ دو کشور در ایران نیز برگزار گردد.

منبع: