رشد ۲۸ و دو دهم درصدی ترانزیت کشور تا پایان آبان

به گزارش مدیرسا، معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به عملکرد هشت ماهه ابتدایی سالجاری ترانزیت کشور، از رشد ۲۸.۲ درصدی در این عرصه اطلاع داد.

به گزارش مدیرسا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، شهریار افندی زاده معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی از دستاوردهای ترویج گفتمان و مبانی ابتکار «ایران- راه» در رشد ترانزیت کشور امسال اطلاع داد و اظهار داشت: بر مبنای آمار موجود در وزارت راه و شهرسازی، در هشت ماهه ابتدایی سال جاری در مجموع ۹ میلیون و ۴۵۸ هزار و ۸۶۲ تن کالا از کشور ترانزیت شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۲۸.۲ درصد افزایش داشته است. در آبان سال جاری و با ثبت عملکرد یک میلیون و ۵۴۱ هزار و ۸۴۹ تن، ترانزیت از کشور نسبت به آبان سال ۱۴۰۱ افزایش ۶.۸۴ درصدی داشته است.
معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی افزود: در این زمان، ترانزیت کالای نفتی و غیرنفتی به ترتیب با عملکرد ۲ میلیون و ۹۲۳ هزار و ۹۳۷ تن و ۶ میلیون و ۵۳۴ هزار و ۹۲۵ تن، افزایش ۴۸.۷ درصدی و ۲۰.۸ درصدی را نسبت به هشت ماهه نخست سال ۱۴۰۱ رقم زده است.
رشد ۳۲.۱ درصدی ترانزیت جاده ای تا آبان
دبیر شورایعالی هماهنگی ترابری کشور اضافه کرد: از مجموع عملکرد فوق، سهم حمل و نقل جاده ای برابر با هشت میلیون و ۵۲۰ هزار و ۸۶۲ تن و سهم حمل و نقل ریلی ۹۳۸ هزار تن بوده است که در قسمت جاده ای با رشد ۳۲.۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل روبه رو بوده ایم.
افندی زاده افزود: در آبان سال جاری، عملکرد ترانزیت با ثبت یک میلیون و ۵۴۱ هزار و ۸۴۹ تن، رشد نقطه به نقطه ۸۴.۶ درصدی را نسبت به آبان سال قبل داشته است. در این ماه، ترانزیت جاده ای کالاهای نفتی و غیرنفتی به ترتیب با عملکرد ۵۴۴ هزار و ۶۲۳ تن در قسمت کالای نفتی و ۸۵۵ هزار و ۲۲۶ تن در قسمت کالای غیر نفتی ثبت شده است و در قسمت ترانزیت ریلی مجموع کالاهای نفتی و غیرنفتی با عملکرد ۱۴۲ هزار تن، رشد ۳۴.۶ درصدی داشته است.
معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: ثبت مستمر رکوردهای اخیر ترانزیت از کشور و اقبال روز افزون دولت ها، تجار، بازرگانان و فعالان حمل و نقلی خارجی شامل کشورهای همسایه، منطقه و فرامنطقه ای به موقعیت ترانزیتی و لجستیکی جمهوری اسلامی ایران، حاکی از ثمربخش بودن رویکرد تحول آفرین دولت سیزدهم به مبحث راهبردی ترانزیت با تاکید بر گسترش روابط همه جانبه اقتصادی با همسایگان است.
وی تصریح کرد: این رویکرد که در کلان ابتکار ایران- راه متبلور شده و ترویج و پیشبرد آن در رویدادها، مذاکرات و توافقات دو و چندجانبه ترانزیتی و همینطور در سطح ملی و در ارتباط با همه نهادها، بخش ها و دستگاههای ذی ربط، تقویت شراکت های ترانزیتی منطقه ای و فرامنطقه ای و هم افزایش هماهنگی داخلی و حصول رویکرد واحد ملی و فرابخشی را به امر لجستیک و ترانزیت به دنبال خواهد داشت.

منبع: