بسته شدن مرزهایی كه نباید باز می شد!

مدیرسا: از فردا مرزهای زمینی ایران و عراق به سبب شیوع ویروس کرونا در این کشور و وارد شدن این نوع ویروس از آنجا به ایران، بسته می شود و مسافران از هیچ کدام از آنها نمی توانند تردد کنند اما باتوجه به انتقادات تند وزیر بهداشت معین نیست این مرزها با کدام مجوز باز شده بودند که حالا باید بسته شوند؟

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، به دنبال شیوع ویروس کرونای انگلیسی خیلی از کشورها برای محافظت از شهروندان شان رصد و کنترل های بیشتری انجام دادند و خیلی از پروازها و سفرهای فرامرزی خودرا با کشورهای دیگر خصوصاً انگلستان و بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی بستند. ایران نیز در این راستا پروازهای خودرا به چند کشور محدود و تا ۲۰ اسفند ماه پروازهای انگلستان را ممنوع اعلام نمود.

اما بتازگی در گزارش ها و اظهارات مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مشخص شد که کرونای انگلیسی بوسیله عراق وارد ایران شده است. و روز گذشته سعید نمکی، وزیر بهداشت اظهارات تندی در مقابل عده ای که پروتکل ها را رعایت نمی کنند انجام داد.

وی اضافه کرد: ما کی برای تردد از مرزها به سمت عتبات و برگشتش مجوز و اجازه دادیم؟ چه کسی از من نامه دارد دراین زمینه. کدام یک از همکارانم با تعدادی از این ترددها موافقت کردند؟. اتوبوسی می آید و آنرا در مرز تست می نماییم که فرد مثبت از آن بیرون می آید. این فرد مثبت پیاده می شود و اتوبوس تا فلان شهرستان می رود. ردیابی می نماییم و تازه موارد مثبت در آنجا پیدا می شوند. تا کجا باید همکاران من تاوان ندانم کاری برخی را بدهند. ما چه گناهی کردیم که در ۱۳ ماه مدام باید موج ایجاد شود، موج را بشکنیم و شهید دهیم!.

نمکی اشاره کرد: نمی گردد که من ناگهان مطلع شوم که بدون اطلاع ما یک گروه آمد و گروهی رفت. آن هم در کشوری که رهبر انقلاب وقتی می خواهد نشست مجازی بگذارد، می گوید باید از وزارت بهداشت اجازه بگیریم. رئیس جمهور می خواهد برود مرقد امام (ره) می گوید از وزارت بهداشت بپرسید به چه صورت باشد. این نمی گردد که بقیه رعایت نکنند. بزرگان نظام رعایت می کنند، اما عده ای اصلا حواس شان به این چیزها نیست. وقتی هم اپیدمی آمد و کشتار کرد، می گویند در فلان جا غلظت اکسیژن کم بود. طبق گزارشات واصله در فلان جا بیمار را دیر رسیدگی کردند و همه این سوالات آغاز می شود، اما یک نفر نمی گوید که در پیک قبلی خوزستان که پروتکل شکنی ما را گرفتار کرد، چه کسی این را جمع کرد، چه کسی شب تا بامداد نخوابید، چگونه اکسیژن رسید، چرا یک نفر نیامد در خیابان فریاد بزند که ما امکانات نداریم. چه کسانی این آتش را خاموش کردند. اما اگر خدایی نکرده ۵ دقیقه دارویی دیر شود، هزار قلم و هزار شبکه اجتماعی راه می اندازند. اینطور نمی توان مملکت اداره کرد. من مکتوب هم نوشتم. دیگر برای ما و همکارانمان بیش از این صبوری میسر نیست. ما برای موج شکنی خلق نشدیم و دیگران برای موج آفرینی. این را همه باید بدانند. محکم هم باید بدانند.

در همین راستا برمبنای اخبار انتشار یافته از فردا پنج مرز ایران و عراق برای تردد مسافران مسدود می شود. جواد هدایتی – مدیرکل ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای – به ایسنا اظهار داشت: همه مرزهای ایران با عراق به سبب اپیدمی کرونای انگلیسی و حسب تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا از فردا مسدود خواهد شد. البته مرزهای عراق با خوزستان بسته شده و دیگر مرزها در شهرهای آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و ایلام نیز به زودی بسته خواهد شد.

وی اضافه کرد: مرزهای شلمچه و چذابه در خوزستان، مرز مهران، پرویز خان، خسروی، باشماق و تمرچین جزو مرزهایی است که بسته شده یا اینکه به زودی مسدود خواهد شد و مسافران دیگر نمی توانند از آنجا تردد کنند.

مدیرکل ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اظهار داشت: راننده های عراقی داخل خاک کشور نمی شوند و بارشان را در مرز تخلیه یا بارگیری می کنند اما برخی مسافران تا کنون هر چند به صورت محدود از مرزها رفت و آمد می کردند عموما آن هایی که تابعیت دوگانه داشتند، برای مقاصد درمانی می آمدند یا ویزای کاری داشتند از مرزها تردد می کردند.

هدایتی در پاسخ به این پرسش که آیا تردد در مرزهای دیگر با این محدودیت و ممنوعیت روبه رو شده است یا خیر؟ اظهار نمود: برای مرزهای دیگر تا کنون تصمیم خاصی گرفته نشده است اما ترددها با کشورهای دیگر هم به صورت محدود شده و مدیریت شده است.

منبع: